Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

WKS: Główna firma energetyczna i bank centralny w rękach Gbagbo

0
Podziel się:

Po zajęciu w środę oddziałów regionalnego banku centralnego
samozwańczy prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej Laurent Gbagbo przejął w czwartek krajowe
przedsiębiorstwo energetyczne. Tymczasem ONZ podała, że od połowy grudnia na WKS zginęło 271 osób.

Po zajęciu w środę oddziałów regionalnego banku centralnego samozwańczy prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej Laurent Gbagbo przejął w czwartek krajowe przedsiębiorstwo energetyczne. Tymczasem ONZ podała, że od połowy grudnia na WKS zginęło 271 osób.

Gbagbo, który rządził krajem od 2000 roku, według społeczności międzynarodowej przegrał listopadowe wybory prezydenckie. Nie chce jednak oddać władzy zwycięzcy głosowania, Alassane Ouattarze.

Jak podano w czwartkowym komunikacie, znajdujące się w Abidżanie centrum zarządzania przedsiębiorstwem energetycznym CIE zostało "zarekwirowane ze względów bezpieczeństwa narodowego".

Prywatna firma CIE odpowiada za produkcję i dystrybucję energii elektrycznej na WKS, a państwo jest właścicielem infrastruktury oraz zajmuje się jej utrzymaniem i rozwojem.

W nocy ze środy na czwartek w kilku wioskach na północy kraju doszło do przerw w dostawach prądu. Miejsca te są kontrolowane przez rebeliantów z Nowych Sił, sprzymierzonych z Ouattarą.

W środę obóz Gbagbo przejął oddziały Centralnego Banku Państw Afryki Zachodniej (BCEAO), by zachować dostęp do milionów dolarów w państwowych kasach. Środki te są potrzebne dotychczasowemu prezydentowi do opłacenia urzędników i żołnierzy.

Dwa dni wcześniej Ouattara na miesiąc wstrzymał eksport kakao oraz kawy, co spowodowało znaczny wzrost cen tych produktów. W poniedziałek Ouattara powiedział jednak, że zniesie zakaz, jeśli uzyska kontrolę nad oddziałami BCEAO.

Od połowy grudnia w kraju zginęło 271 osób - podał w czwartek rzecznik misji pokojowej ONZ na Wybrzeżu Kości Słoniowej (ONUCI) Kenneth Blackman. Wcześniejszy bilans mówił o 260 zabitych.

WKS ma obecnie dwóch zaprzysiężonych prezydentów oraz dwa rządy. Według komisji wyborczej w wyborach prezydenckich zwyciężył Ouattara, jednak Gbagbo nie uznaje tych wyników i nie chce oddać władzy. Nadal urzęduje w pałacu prezydenckim i kontroluje wojsko oraz siły bezpieczeństwa. Siedzibą jego rywala jest hotel w Abidżanie, ale wjazd do niego blokują zwolennicy Gbagbo.(PAP)

jhp/ mc/

8212830 8214020 8213900 8214255 8214272

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)