Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Władysław Bartoszewski zainaugurował rok akademicki na UW

0
Podziel się:

Nowy rok akademicki na Uniwersytecie Warszawskim zainaugurował w piątek
Władysław Bartoszewski wykładem "Droga współczesnego Polaka w służbie publicznej". Według niego,
dziś w Polsce najważniejsze są: wolność, odwaga cywilna i optymizm.

Nowy rok akademicki na Uniwersytecie Warszawskim zainaugurował w piątek Władysław Bartoszewski wykładem "Droga współczesnego Polaka w służbie publicznej". Według niego, dziś w Polsce najważniejsze są: wolność, odwaga cywilna i optymizm.

"Wolność to nie tylko sprawa indywidualna. Akceptując ją bierzemy na siebie zarazem ogromny obowiązek, jakim jest szacunek dla wolności innych. Być wolnym oznacza konieczność współpracy i akceptacji reguł, które rządzą relacjami międzyludzkimi w społeczeństwie" - mówił Władysław Bartoszewski, zwracając się do przybyłych na uroczystość gości i studentów pierwszego roku.

Bartoszewski - sekretarz stanu w kancelarii premiera, historyk, b. szef MSZ - mówił też o potrzebie odwagi cywilnej, którą określił jako gotowość przeciwstawienia się utartym poglądom i postępowanie zgodnie z własnym sumieniem. "To nie jest zjawisko powszechne, a w szczególnych przypadkach wymaga wyrzeczeń, a nawet poświęceń. Polega bowiem na korzystaniu z wolności myśli i słowa, a jednocześnie bronienia tych wartości" - podkreślił. Zastrzegał, że w warunkach demokracji każdy obywatel ma obowiązek akceptowania wyborów większości.

Jak podkreślił, służba publiczna może dawać ogromne zadowolenie osobiste. "Jeśli człowiek w moim wieku i z moimi doświadczeniami może z pasją i optymizmem patrzeć na świat i nie tracić okazji, żeby próbować świat ukształtować według swych wyobrażeń i marzeń, to cóż dopiero mówić o was, zatem +Gaudeamus Igitur+" - zakończył wykład Bartoszewski, zbierając gromkie oklaski.

Podczas uroczystości odbyła się immatrykulacja studentów pierwszego roku oraz promocje doktorskie.

Jak powiedziała rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, kierowana przez nią uczelnia jest nie tylko największą w kraju, ale także - zgodnie z rankingiem uczelni "Perspektyw" i "Rzeczpospolitej" - najlepszą. Jak mówiła, o wysokiej jakości uniwersytetu świadczy fakt, że tylko w stopniu minimalnym odczuwa on skutki niżu demograficznego. "W tym roku naukę rozpoczęło 11 tys. studentów pierwszego roku dziennych studiów licencjackich i magisterskich; podobną liczbę stanowią studenci na studiach niestacjonarnych" - poinformowała rektor UW.

Zdaniem obecnej na uroczystości minister nauki Barbary Kudryckiej, największym wyzwaniem jakie czeka polskie uczelnie będzie wprowadzenie, zaleconych przez Unię Europejską, Krajowych Ram Kwalifikacji (KRK). "KRK zlikwidują centralną listę 147 kierunków studiów i pozwolą uczelniom tworzyć własne, autorskie i w pełni autonomiczne programy kształcenia" - powiedziała minister. Jak zapowiedziała, resort przeprowadzi ok. 200 spotkań z pracownikami szkół wyższych na temat założeń i metodologii KRK.

Minister poinformowała też o wchodzącym w życie 1 października Narodowym Programie Rozwoju Humanistyki, wspierającym prace humanistów kwotą 50 mln zł rocznie, a także o rządowych projektach ustaw reformujących polskie uczelnie, którymi Sejm zajmie się na najbliższym posiedzeniu. Jak zapewniła, zawarte w nich przepisy spowodują, że polskie uczelnie będą bardziej konkurencyjne w Europie.

Przed gmachem Auditorium Maximum UW, gdzie obywała się inauguracja, stała kilkuosobowa grupa przedstawicieli Związku Nauczycielstwa Polskiego i Krajowej Sekcji Nauki NSZZ "Solidarność". Rozdawali oni ulotki przekonujące, że rządowe projekty reformujące polskie uczelnie są szkodliwe. Zdaniem związkowców, reforma pogorszy warunki studiowania i nie gwarantuje zwiększenia poziomu finansowania szkolnictwa wyższego i wzrostu wynagrodzeń. Jak zapowiadają, 14 października obie organizacje zorganizują w tej sprawie protest.

Uniwersytet Warszawski zatrudnia ponad 6 tys. osób (w tym ponad 3,1 tys. nauczycieli akademickich), a kształci prawie 56 tys. studentów (oprócz tego na studiach doktoranckich i podyplomowych ponad 9,2 tys. osób). Ofertę dydaktyczną uczelni stanowi 37 kierunków studiów i ponad 100 specjalności i specjalizacji z zakresu nauk humanistycznych, ścisłych i przyrodniczych. (PAP)

nno/ ls/ gma/

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)