Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Władysław Foltyn, były więzień Auschwitz, spoczął w Oświęcimiu

0
Podziel się:

Władysław Foltyn, który podczas wojny był zaangażowany w pomoc więźniom
niemieckiego obozu Auschwitz, a następnie został w nim za to osadzony, spoczął we wtorek na
cmentarzu parafialnym w Oświęcimiu.

Władysław Foltyn, który podczas wojny był zaangażowany w pomoc więźniom niemieckiego obozu Auschwitz, a następnie został w nim za to osadzony, spoczął we wtorek na cmentarzu parafialnym w Oświęcimiu.

"Władysław Foltyn był jednym z już nielicznych niestety świadków tragicznej historii KL Auschwitz-Birkenau. Był mieszkańcem Oświęcimia, który nie bacząc na zagrożenie utraty życia swojego i całej rodziny pomagał więźniom obozu. Swoim bohaterstwem i postawą dawał im wiarę i nadzieję, że mimo okrutnych cierpień i śmierci, możliwe będzie życie. Biorąc udział w spotkaniach przekazywał młodemu pokoleniu prawdę o tragedii KL Auschwitz oraz uczył szacunku i poszanowania drugiego człowieka" - powiedziała o zmarłym zastępca prezydenta Oświęcimia Maria Pędrak.

Jadwiga Dąbrowska z biura kontaktów z byłymi więźniami w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau pokreśliła, że każde odejście Świadka jest bolesne, tym bardziej, gdy dotyka osoby, która często przychodziła do placówki. "Władysław Foltyn mieszkał w pobliżu Muzeum. Często do nas przychodził, odwiedzał pracowników, których znał. () Był życzliwą i ciepłą osobą. Lubił żartować. Zawsze chętnie pomagał. (...) Wykorzystujemy ich wiedzę, choć zdajemy sobie sprawę, że w ten sposób wracają do bolesnego okresu obozowego. To dla nich trudne, ale pomimo wszystko pomagają nam uważając to za misję" - powiedziała.

Władysław Foltyn zmarł w miniony piątek w wieku 89 lat.

Foltyn urodził się w Dworach koło Oświęcimia. Podczas wojny wraz z bratem Józefem byli przymusowo zatrudnieni na terenie przyobozowym jako pracownicy cywilni niemieckiej firmy. Foltyn był naocznym świadkiem pierwszej egzekucji w obozie przez rozstrzelanie. 22 listopada 1940 r. Niemcy zabili w ten sposób 40 Polaków. Był to odwet za działalność ruchu oporu na Śląsku. Ofiary przywieziono z Katowic.

Rodzina Foltynów pomagała więźniom obozu Auschwitz. Za kontakty z nimi Władysław został na przełomie 1942 i 1943 roku aresztowany i osadzony w areszcie obozowym w bloku 11. Trafił do celi, w której śmiercią głodową zginął Ojciec Maksymilian Kolbe. Po kilkutygodniowym śledztwie został zwolniony z obozu i wysłany na przymusowe roboty w głąb Rzeszy.

Po wojnie wrócił do Oświęcimia. Został zatrzymany przez żołnierzy sowieckich. Na krótko trafił do tej samej celi, w której więziło go obozowe gestapo.

Władysław Foltyn za pomoc, którą niósł więźniom został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. (PAP)

szf/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)