Notowania

wiadomości
10.08.2011 16:08

Władysław Stępniak szefem Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych

Dr Władysław Stępniak został Naczelnym Dyrektorem Archiwów Państwowych. Premier Donald Tusk powołał Stępniaka na stanowisko w środę, na wniosek ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego - informuje resort kultury na swojej stronie internetowej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dr Władysław Stępniak został Naczelnym Dyrektorem Archiwów Państwowych. Premier Donald Tusk powołał Stępniaka na stanowisko w środę, na wniosek ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego - informuje resort kultury na swojej stronie internetowej.

Dr hab. Władysław Stępniak jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, członkiem Międzynarodowego Komitetu Doradczego Programu UNESCO Memory of the World oraz Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych.

W latach 1973-1976 był doktorantem w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk, po czym związał się z Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych. Przez kolejnych siedem lat pełnił w Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych funkcję asystenta, a potem - adiunkta w Zakładzie Naukowym Archiwistyki.

Pracował w Archiwum Głównym Akt Dawnych (1983-1997), początkowo jako zastępca dyrektora, a później jako dyrektor. Od 1997 r. Władysław Stępniak ponownie związany jest z Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych - do 2007 r. jako zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, następnie jako jego doradca.

W trakcie swojej naukowej kariery Stępniak uczestniczył w badaniach prowadzonych w zagranicznych uczelniach wyższych - po raz pierwszy w Belgradzie jako stypendysta Wydziału Nauk Politycznych tamtejszego Uniwersytetu.

Kolejne wyjazdy odbywał jako "visiting profesor" - w 1985 r. Uniwersytetu Londyńskiego, a w latach 1994-1995 Uniwersytetu Stanforda. Stępniak aktywnie współpracował ze środowiskiem akademickim, wykładając w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, w Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach oraz na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Jest autorem ponad 200 publikacji naukowych. Podstawowym nurtem jego badań naukowych są problemy międzynarodowej ochrony prawnej dóbr kultury, dzieje rozproszenia po świecie i rewindykacji archiwaliów polskich oraz problematyka udostępniania zbiorów. Do jego naukowych zainteresowań zalicza się m.in. pozycja państw małych i średnich w stosunkach międzynarodowych w XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki bałkańskiej.

Stępniak zastąpił Andrzeja Biernata, który od połowy marca pełnił funkcję p.o. Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych. (PAP)(PAP)

agz/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz