Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Władze Krakowa apelują: Korzystajcie z komunikacji miejskiej

0
Podziel się:

Pogrzeb prezydenckiej pary będzie zabezpieczać 2,5 tys. policjantów.

Władze Krakowa apelują: Korzystajcie z komunikacji miejskiej
(PAP/Stanisław Rozpędzik)

fot: PAP/Stanisaw Rozpędzikfot: PAP/Stanisaw Rozpędzik [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/krypta;na;wawelu;gdzie;zostanie;pochowany;lech;kaczynski;z;zona,galeria,3585,0.html)Pogrzeb prezydenckiej pary będzie zabezpieczać 2,5 tysiąca policjantów oraz funkcjonariusze BOR.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zaapelował do mieszkańców Krakowa, by w sobotę i niedzielę - ze względu na uroczystości pogrzebowe prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii - korzystali ze środków komunikacji miejskiej.

Uroczystości pogrzebowe są organizowane przez rząd, a koordynują je: wojewoda, prezydent Krakowa oraz policja.
W zabezpieczeniu uroczystości bierze udział - jak powiedział Majchrowski w telewizji Polsat News - 2,5 tysiąca policjantów oraz funkcjonariusze BOR w kontakcie ze służbami specjalnymi państw, których prezydenci i premierzy przyjadą do Krakowa. Dotychczas opracowano mapę tras przejazdów, tras ewakuacji, trwają prace dotyczące zabezpieczenia medycznego i dróg dojazdu do dyżurujących szpitali.

Jeśli trumny z ciałami prezydenckiej pary będą transportowane z Warszawy drogą powietrzną, samolot wyląduje w niedzielę na podkrakowskim lotnisku w Balicach, skąd zostaną one przewiezione do kościoła Norbertanek na krakowskim Salwatorze. Tam trumny zostaną przełożone na odkryte samochody. Kondukt podąży ulicą Kościuszki i Zwierzyniecką do Rynku Głównego.

*Uroczystości pogrzebowe *rozpoczną się o godz. 14.00 na Wawelu.
Uroczystości planowane są w Bazylice Mariackiej, która - jak powiedział Majchrowski - jest w stanie pomieścić około 800 osób. Będą to najważniejsze osoby z zagranicy i z Polski. Przed bazyliką ustawionych zostanie około 2 tysięcy krzeseł dla gości.

Po drugiej stronie rynku wierni będą mogli uczestniczyć we mszy św. za pośrednictwem telebimów. Telebimy ustawione zostaną także w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach oraz na lotnisku w Czyżynach, a także na wydzielonej części krakowskich Błoni. _ Na drugiej części Błoni wedle wszelkiego prawdopodobieństwa będzie - jak powiedział Majchrowski - lądowisko dla helikopterów _.

Potem kondukt podąży Drogą Królewską do Katedry na Wawelu, gdzie para prezydencka spocznie w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.

Pytany o protesty w tej sprawie Majchrowski powiedział: _ decyzja została podjęta, ksiądz kardynał zadecydował o tym, że pochówek pary prezydenckiej będzie miał miejsce na Wawelu . _

_ - Dobrze byłoby, żeby ci, którzy wyrażają swoje z tego powodu niezadowolenie, przenieśli dezaprobatę na przyszły tydzień, już po pogrzebie _ - powiedział. _ Uszanujmy śmierć, uszanujmy pogrzeb, uszanujmy dni żałoby _ - dodał prezydent Krakowa.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)