Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Władze Mazowsza chcą poprawić opiekę zdrowotną dla kombatantów

0
Podziel się:

Na Mazowszu ma powstać sieć szpitali
przyjaznych kombatantom. List intencyjny w tej sprawie podpisano w
środę w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim.

Na Mazowszu ma powstać sieć szpitali przyjaznych kombatantom. List intencyjny w tej sprawie podpisano w środę w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim.

W projekcie weźmie udział 9 mazowieckich szpitali: wojewódzkie w Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu i Siedlcach oraz 4 placówki stołeczne - szpital w Międzylesiu, Bródnowski, Praski p.w. Przemienienia Pańskiego oraz na Solcu.

Porozumienie zawarte między grupą szpitali i Radą Kombatantów Województwa Mazowieckiego o realizacji świadczeń zdrowotnych dla kombatantów i osób represjonowanych poza kolejnością obejmuje m.in. podstawową opiekę zdrowotną, leczenie szpitalne i stomatologiczne, opiekę psychiatryczną i rehabilitację leczniczą.

W każdym szpitalu zostanie powołany konsultant ds. kombatantów, współpracujący bezpośrednio z Radą Kombatantów. Będzie on odpowiadał za przestrzeganie realizacji świadczeń zdrowotnych dla uprawnionych osób.

Honorowy patronat nad porozumieniem objęli wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Jak zaznaczyła Gronkiewicz-Waltz, program funkcjonuje już w dwóch stołecznych placówkach. W ub. r. z ich usług skorzystało 25 tys. osób. Podkreśliła także, że w Warszawie kombatanci mogą korzystać z bezpłatnego parkowania.

Pełnomocnik wojewody mazowieckiego ds. kombatantów Zbigniew Czaplicki powiedział w rozmowie z PAP, że szczególny szacunek wobec walczących o wolną i niepodległą Polskę wynika wprost z zapisów Konstytucji RP oraz przepisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

"Zapisy te dotyczą osób represjonowanych w czasie II wojny światowej oraz w okresie stalinowskim, czyli do 1956 r., a w przypadku żołnierzy-górników do 1958 r." - powiedział Czaplicki.

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Janusz Krupski podkreślał, że sieć takich szpitali powstała już w województwach śląskim, dolnośląskim i podlaskim. Zaznaczył także, że chęć jej utworzenia zgłosiły władze pozostałych województw.

Do korzystania ze świadczeń zdrowotnych poza kolejnością uprawnione są osoby posiadające legitymację lub zaświadczenie o przyznaniu uprawnień kombatanckich, legitymację inwalidy wojennego i wojskowego, legitymację osoby represjonowanej lub stosowne zaświadczenie wydane przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych dla wdów i wdowców po osobach uprawnionych.

Na Mazowszu żyje ok. 12 tys. kombatantów, 15 tys. wdów i wdowców po kombatantach i 13 tys. osób represjonowanych, w sumie ok. 40 tys. osób w wieku ok. 80-85 lat i starszych.(PAP)

mca/ wkr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)