Notowania

wiadomości
30.08.2011 16:11

Włochy: Bank centralny za pełną realizacją planu kryzysowego

Planowane poprawki do rządowego planu antykryzysowego nie mogą zawierać żadnych ustępstw, jeśli chodzi o zwiększenie aktywów budżetowych o 45,5 mld euro poprzez podniesienie podatków i redukcję wydatków - ostrzegł we wtorek centralny Bank Włoch.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Planowane poprawki do rządowego planu antykryzysowego nie mogą zawierać żadnych ustępstw, jeśli chodzi o zwiększenie aktywów budżetowych o 45,5 mld euro poprzez podniesienie podatków i redukcję wydatków - ostrzegł we wtorek centralny Bank Włoch. *

W trakcie spotkania z komisjami parlamentarnymi jego wiceprezes Ignazio Visco oświadczył, że przedsięwzięcia oszczędnościowe "nie mogą zostać ograniczone" i będą przez Bank Włoch obserwowane na bieżąco. Jak zaznaczył, nawet w razie pełnej realizacji planu antykryzysowego istnieje ryzyko popadnięcia kraju w stagnację gospodarczą. Wzrost produktu krajowego brutto w roku bieżącym może wynieść poniżej jednego procenta, a w roku 2012 jeszcze mniej, co dodatkowo utrudni równoważenie budżetu.

"Biorąc pod uwagę obecną sytuację, w której koszty ewentualnego odejścia od wyznaczonych celów byłyby bardzo wysokie, całość planowanych przedsięwzięć nie może zostać zredukowana" - podkreślił Visco.

W następstwie społecznego niezadowolenia premier Silvio Berlusconi i jego sojusznicy z koalicji rządowej ogłosili w poniedziałek, że program antykryzysowy zostanie zmodyfikowany, m.in. poprzez rezygnację ze specjalnego podatku od ponadprzeciętnych dochodów, który płacić mają tylko parlamentarzyści.

Zdaniem zarówno związkowców, jak i pracodawców podatek taki byłby krzywdzący dla uczciwych podatników, którzy nie decydują się na samozatrudnienie jako formę ucieczki przed roszczeniami fiskusa. (PAP)

dmi/ ro/

9680628

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz