Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
włochy
11.02.2006 13:03

Włochy: "Corriere della Sera": papież mianuje w marcu nowych kardynałów

11.2.Rzym(PAP) - 22 lutego Benedykt zwoła pierwszy konsystorz swego pontyfikatu, podczas którego mianuje ponad 20 nowych kardynałów - poinformował w sobotę "Corriere della Sera".

Podziel się
Dodaj komentarz

11.2.Rzym(PAP) - 22 lutego Benedykt zwoła pierwszy konsystorz swego pontyfikatu, podczas którego mianuje ponad 20 nowych kardynałów - poinformował w sobotę "Corriere della Sera".

Dziennik podaje sensacyjną informację, że być może papież ujawni nazwisko kardynała, mianowanego przez Jana Pawła II "in pectore" (czyli z utrzymaniem w tajemnicy tożsamości nominata).

Jak twierdzi największa włoska gazeta, kardynał Joseph Ratzinger, który był jednym z najbliższych współpracowników polskiego papieża, mógł wiedzieć, komu zamierzał on powierzyć godność kardynalską i być może teraz ogłosi to nazwisko. Jak wiadomo, tuż po śmierci Jana Pawła II ogłoszono, że w żadnych pozostawionych przez niego zapiskach nazwisko to nie figuruje, zatem - jak ogłosił wówczas Watykan - nie wiadomo, kogo dotyczyła niejawna nominacja.

Jak zaznacza "Corriere della Sera", w Kurii Rzymskiej panuje stan oczekiwania na ogłoszenie tej wiadomości. Autorzy artykułu, watykaniści Luigi Accattoli i Bruno Bartoloni, przypominają, że od dawna mówi się, że kardynałem, którego polski papież mianował "in pectore", może być metropolita krakowski arcybiskup Stanisław Dziwisz lub arcybiskup Hongkongu Joseph Zen Ze-Kiun.

Jak zaznacza mediolański dziennik, bez względu na to, kim jest tajemniczy kardynał wybrany przez Jana Pawła II "in pectore", arcybiskup Dziwisz z całą pewnością otrzyma tę godność od Benedykta XVI na konsystorzu, który odbędzie się prawdopodobnie w dniach 24-25 marca.

Według gazety, duże szanse na kapelusz kardynalski ma również przewodniczący Papieskiej Rady do Spraw Świeckich, arcybiskup Stanisław Ryłko.

Sylwia Wysocka (PAP)

dmi/ bba/

Tagi: włochy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz