Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Włochy: "Il Sole-24 Ore" o Bronisławie Geremku

0
Podziel się:

"Miłośnik zepchniętych na margines" - tak nazwał
Bronisława Geremka włoski wydawca i tłumacz literatury polskiej
oraz jej popularyzator Francesco M. Cataluccio we wspomnieniu,
opublikowanym na łamach prestiżowego dodatku kulturalnego do
dziennika "Il Sole- 24 Ore".

"Miłośnik zepchniętych na margines" - tak nazwał Bronisława Geremka włoski wydawca i tłumacz literatury polskiej oraz jej popularyzator Francesco M. Cataluccio we wspomnieniu, opublikowanym na łamach prestiżowego dodatku kulturalnego do dziennika "Il Sole- 24 Ore".

"Prasa i komentatorzy w jego ojczystym kraju i w całej Europie wspominali go jako zręcznego mediatora i zdolnego polityka: jednego z ojców demokratycznej Polski i jej zdecydowanej przynależności do Europy i Sojuszu Atlantyckiego" - podkreślił włoski polonista.

"A przecież - dodaje - Geremek był przede wszystkim wielkim historykiem średniowiecza, który w pewnym momencie odsunął na bok studia i akademickie przywileje, by rzucić się w wir walki politycznej o demokrację i prawa robotników".

Cataluccio pisze, że profesor Geremek, podobnie jak Vaclav Havel "pozostał jednak na zawsze intelektualistą wypożyczonym polityce, opozycjonistą, który, by lepiej go zrozumiano, nie wahał się odwoływać do długiego doświadczenia czasów średniowiecza, których tajemnice znał jak mało kto".

Autor wspomnienia przywołał lata 1980-te, kiedy profesor Geremek nie mogąc wykładać, urządzał "domowe seminaria" w swoim domu w Warszawie. Polonista, który uczestniczył w tych wykładach, podkreślił: "był dla nas przyjacielem, powiernikiem, ironicznym destruktorem pewników i uprzedzeń. Mówił o średniowieczu z zaraźliwą pasją".

Cataluccio wymienia szereg prac profesora, które ukazały się też we Włoszech. Zauważył przy okazji, że zakazany przez cenzurę w Polsce tom o średniowieczu "Plemię Kaina" ukazał się najpierw w Italii w 1988 roku.

"Historia napisana przez Geremka nie była historią wydarzeń, lecz opowieścią antrolopologiczno-kulturową, refleksją na temat mentalności" - ocenia Cataluccio. Na zakończenie pisze, że znalazł swoje notatki z wykładów profesora Geremka; jedna z prelekcji dotyczyła historii żebraków we Florencji.(PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)