Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Włochy: Irving: zakazy wstępu to nazistowskie metody

0
Podziel się:

Brytyjski negacjonista David Irving powiedział włoskiemu dziennikowi "Corriere
della Sera", że jeśli podczas organizowanej przez niego wycieczki po hitlerowskich obozach śmierci
w Polsce użyta zostanie siła wobec uczestników, to będą to nazistowskie metody.

Brytyjski negacjonista David Irving powiedział włoskiemu dziennikowi "Corriere della Sera", że jeśli podczas organizowanej przez niego wycieczki po hitlerowskich obozach śmierci w Polsce użyta zostanie siła wobec uczestników, to będą to nazistowskie metody.

W opublikowanym w środę wywiadzie na uwagę, że w Polsce już zadeklarowano zamiar zablokowania jego wejścia do Treblinki, historyk odparł: "Zobaczymy. Jeśli zrobią to naprawdę, a przy tym użyją siły, będzie to znaczyć, że posłużą się taktyką nazistowską".

"Nie używam tego słowa przez przypadek. Chcę to powiedzieć jasno: nazistowska taktyka. A do tego pojęcia włączam także ewentualne użycie siły przez policję, by zabronić nam swobodnego poruszania się" - dodał Irving.

Skazany w Austrii za negacjonizm brytyjski historyk i pisarz, który - jak przypomina włoska gazeta - porównał niedawno muzeum w Auschwitz do Disneylandu, oświadczył również, że nie obawia się zapowiedzi jego dyrekcji, że zostaną podjęte "stosowne kroki" przeciwko wizycie.

Irving poinformował, że bardzo wiele osób zgłosiło chęć zwiedzania z nim jako przewodnikiem hitlerowskich obozów, między innymi Auschwitz, a także Warszawy i miejsca zamachu na Hitlera koło Kętrzyna. Twierdzi, że otrzymał zgłoszenia z różnych krajów europejskich, między innymi ze Szwecji, a także z USA i RPA. W trakcie tego "objazdu" przedstawi on własną interpretację wydarzeń II wojny światowej.

Irving zapytany o sens takiej wizyty w Polsce, odpowiedział: "Chodzi o to, by pojechać do miejsc, gdzie wydarzyła się historia, ta prawdziwa i osobiście wyrobić sobie opinię na ten temat".

W 2006 roku Irving został aresztowany w Austrii i skazany pod zarzutem "gloryfikowania niemieckiej partii nazistowskiej i utożsamiania się z nią" w przemówieniu, które wygłosił w tym kraju w 1989 roku. W więzieniu odsiedział 10 miesięcy. Przez większość brytyjskich historyków Irving jest uznawany za historycznego rewizjonistę, jeśli nie wręcz za apologetę Hitlera.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)