Notowania

wiadomości
07.01.2012 15:32

Włochy: Jerzy Buzek zaniepokojony polityką rządu Węgier

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek podczas wizyty w Parmie we Włoszech wyraził w sobotę zaniepokojenie metodami, które rząd węgierski wybrał do walki z kryzysem gospodarczym.

Podziel się
Dodaj komentarz

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek podczas wizyty w Parmie we Włoszech wyraził w sobotę zaniepokojenie metodami, które rząd węgierski wybrał do walki z kryzysem gospodarczym.

Buzek, który uczestniczył w inauguracji roku akademickiego w tamtejszym college'u europejskim, pytany o stan demokracji na Węgrzech, gdzie rząd dokonał kontrowersyjnych zmian w konstytucji, odparł: "Musimy pamiętać, że obecny prezydent Pal Schmitt 20 lat temu doprowadził kraj do demokracji. (...) Był zawsze bardzo odważny, walczył o gospodarkę rynkową i demokratyczne rozwiązania".

"Niestety, teraz kontekst ekonomiczny zmienił się, a poprzednie rządy nie zrobiły wiele dobrego"- dodał Buzek, cytowany przez agencję Ansa. "Jestem dość zaniepokojony surowością kroków, podjętych przez rząd w Budapeszcie" - powiedział.

"Musimy życzyć narodowi węgierskiemu, by mógł przezwyciężyć kryzys, bo zarażenie się tym wirusem byłoby bardzo niebezpieczne dla państw ościennych" - ocenił. "Mamy jednak wciąż pewne wątpliwości, czy podejście węgierskiego rządu do tych kwestii jest najlepsze z możliwych" - przyznał.

Pozytywnie ocenił natomiast program oszczędnościowy przyjęty przez rząd Włoch, na czele którego stoi Mario Monti.

"Reformy strukturalne rządu Montiego są z całą pewnością bardzo ważnym krokiem; zarówno podniesienie wieku emerytalnego, jak liberalizacja rynku. Podjęto też istotne decyzje dotyczące równowagi w finansach państwa i długu publicznego"- podkreślił przewodniczący PE. Wyraził opinię, że kroki te okażą się skuteczne w przyszłości.

"Ale nie możemy myśleć o wyjściu z kryzysu bez wspólnej strategii na rzecz wzrostu - zauważył. - Dlatego horyzont, który musimy wyznaczyć Europie, to rok 2020. Istotne reformy konieczne są także w wymiarze wspólnotowym".

Jego zdaniem najważniejszym wyzwaniem, jakie stoi przed Europą, jest podjęcie kroków, by nie dopuścić do nowego kryzysu o takim zasięgu, jak obecny, oraz do rozszerzenia się bieżących trudności z zadłużeniem publicznym na inne kraje.

"Myślę, że rok 2012 może być, krok po kroku, lepszy od 2011. Mówiąc ogólnie, jestem więc optymistą" - powiedział Buzek w Parmie.(PAP)

sw/ fit/ kar/ bk/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz