Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Włochy: Letta: będzie wniosek o wotum zaufania dla rządu

0
Podziel się:

Premier Enrico Letta zwróci się w środę do parlamentu o wotum zaufania
dla swego rządu. "Sytuacja jest trudna i złożona, więc postanowiliśmy jak najszybciej udać się do
parlamentu" - powiedział Letta w niedzielę wieczorem po spotkaniu z prezydentem Giorgio
Napolitano.

bEswXFIR

Premier Enrico Letta zwróci się w środę do parlamentu o wotum zaufania dla swego rządu. "Sytuacja jest trudna i złożona, więc postanowiliśmy jak najszybciej udać się do parlamentu" - powiedział Letta w niedzielę wieczorem po spotkaniu z prezydentem Giorgio Napolitano.

"Nie zamierzam rządzić za wszelką cenę" - podkreślił Letta, dodając, że "wyciągnie konsekwencje", jeśli obie izby parlamentu nie udzielą wotum zaufania jego rządowi.

Prezydent Giorgio Napolitano rozmawiał z premierem Lettą o możliwościach przezwyciężenia obecnego kryzysu rządowego. "Rozwiązanie parlamentu to ostateczność, gdy nie będzie już innego wyjścia" - oświadczył prezydent.

bEswXFIT

Poważny kryzys polityczny we Włoszech wywołało wyjście z rządu Letty pięciu ministrów należących do Ludu Wolności, centroprawicowego ugrupowania Silvio Berlusconiego.

Berlusconi, w przeciwieństwie do premiera i prezydenta, chce jak najszybszego rozpisania przedterminowych wyborów. "Wszystkie sondaże wskazują, że wygramy wybory" - oświadczył w niedzielę lider Ludu Wolności w telefonicznym przesłaniu do swych zwolenników zebranych na wiecu w Neapolu.

Były premier, który w niedzielę skończył 77 lat, tłumacząc powody wyjścia z rządu pięciu ministrów należących do Ludu Wolności, wyjaśnił, że centroprawica nie może popierać gabinetu, podnoszącego podatki.

Jednak w centrolewicowej Partii Demokratycznej, macierzystym ugrupowaniu premiera Letty, dominuje przekonanie, że Berlusconi wywołał poważny kryzys rządowy, by nie dopuścić do podjęcia decyzji o wygaśnięciu jego mandatu senatora w rezultacie prawomocnego wyroku czterech lat więzienia, jaki otrzymał za oszustwa podatkowe. Senacka komisja ds. wyborów ma zebrać się 4 października, by dyskutować nad tą sprawą. (PAP)

bEswXFIZ

sp/

14684935 14685048 14684998

bEswXFJu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)