Notowania

wiadomości
24.03.2013 05:04

Włochy: Manifest kardynała Bergoglio przeciwko korupcji

Stanowczy, szerzej nieznany, manifest papieża Franciszka przeciwko korupcji opublikował w niedzielę włoski dziennik "Il Sole-24 Ore". To fragment książki kardynała Jorge Mario Bergoglio "Wyleczyć się z korupcji" ukazującej się właśnie we Włoszech.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Stanowczy, szerzej nieznany, manifest papieża Franciszka przeciwko korupcji opublikował w niedzielę włoski dziennik "Il Sole-24 Ore". To fragment książki kardynała Jorge Mario Bergoglio "Wyleczyć się z korupcji" ukazującej się właśnie we Włoszech. *

Tekst, nazwany mową oskarżycielską dawnego arcybiskupa Buenos Aires, jest dogłębną analizą mechanizmów powstawania i szerzenia się korupcji, która - jak podkreśla autor - wyniszcza moralność.

Kardynał Bergoglio napisał, że można wybaczyć wiele grzechów, ale nie korupcję.

"Bardzo dobrze nam zrobi, jeśli - w świetle Słowa Bożego- nauczymy się rozpoznawać różne przypadki korupcji, które nas otaczają i nam zagrażają ze swymi pokusami" - stwierdził kard. Bergoglio.

Dodał następnie: "Bardzo dobrze nam zrobi, jeśli będziemy powtarzać jeden drugiemu: +Grzesznik tak, osoba skorumpowana- nie!+ i będziemy mówić to z niepokojem, by nigdy nie zdarzyło się, że zaakceptujemy korupcję jako jeszcze jeden grzech więcej".

"Skorumpowanemu życie mija na chodzeniu na skróty oportunizmu kosztem godności swojej oraz innych"- ocenił ówczesny argentyński kardynał.

"Skorumpowany ma minę: co złego, to nie ja; ma minę +świętoszka+, jak mówiła moja babcia. Zasługuje na doktorat honoris causa w dziedzinie kosmetyki społecznej"- podkreślił obecny papież jeszcze jako kardynał. Wyraził też opinię, że "najgorsze jest zaś to, że ktoś taki sprawia, że mu się wierzy".

"Chociaż mówimy: +grzesznik- tak+, to krzyczymy z mocą: +ale skorumpowany- nie!+"- podsumował Jorge Mario Bergoglio. (PAP)

sw/ jm/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz