Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Włochy: Marco Politi o swej książce "Papież Wojtyła.Pożegnanie"

0
Podziel się:

Znany włoski watykanista Marco Politi, autor
książki "Papież Wojtyła. Pożegnanie", ukazującej się właśnie w
Polsce, powiedział PAP, że trzy lata po śmierci Jana Pawła II
emocje, jakie towarzyszyły tamtym dniom, nie osłabły.

Znany włoski watykanista Marco Politi, autor książki "Papież Wojtyła. Pożegnanie", ukazującej się właśnie w Polsce, powiedział PAP, że trzy lata po śmierci Jana Pawła II emocje, jakie towarzyszyły tamtym dniom, nie osłabły.

"Podróżując po Włoszech i za granicę wciąż spotykam ludzi, będących nadal pod głębokim wrażeniem wydarzenia, jakim była śmierć papieża i ogromny, masowy udział ludzi w tym wydarzeniu" - podkreślił watykanista dziennika "La Repubblica".

Zwrócił uwagę na zjawisko, jakim był powrót ludzi do Kościoła pod wpływem agonii i śmierci papieża Polaka.

"Właśnie wraz z upływem czasu Jan Paweł II jawi się jako wprost nadzwyczajna osobowość historyczna, jak Gandhi, Napoleon czy (papież) Grzegorz Wielki; to osobowości, które pozostawiają głęboki ślad w swoich czasach i tych, które następują potem" - podkreślił Marco Politi.

Zauważył następnie: "Polski papież zdołał przekształcić rolę papieża z ważnej osobistości katolickiej w rzecznika wiary i praw człowieka ponad granicami geograficznymi, kulturowymi, religijnymi, politycznymi".

"Na Kubie osobiście przekonałem się, jak bardzo poruszyła wyobraźnię ludzi jego msza w Hawanie z Fidelem Castro, siedzącym w pierwszym rzędzie. Po tej mszy bardzo wielu Kubańczyków ochrzciło się i wzięło ślub kościelny wracając do katolicyzmu" - stwierdził włoski publicysta.

Jego zdaniem nie należy zapominać zarazem o tym, że Karol Wojtyła jako osobowość historyczna może być oceniany i za piękne karty w historii, i za te, jak przyznał, "gorsze strony", dotyczące sposobu zarządzania Kościołem.

"Wielcy historii są ważni z powodu znaków, jakie po sobie pozostawiają, a nie dlatego, że są doskonali" - powiedział Politi.

Poproszony zaś o porównanie pontyfikatu Jana Pawła II i Benedykta XVI, odparł: "Benedykt XVI jest uznanym teologiem, myślicielem i kaznodzieją. Jego strefa wpływów jest zorientowana przede wszystkim na wnętrze świata katolickiego i tych, którzy zajmują się Kościołem katolickim, na przykład na polu ekumenicznym. Jan Paweł II miał zaś wrodzony talent do łączenia ducha człowieka wiary z instynktem lidera geopolitycznego. I to na tym polegała nadzwyczajność jego osobowości".

Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)