Notowania

polska
30.06.2009 19:42

Włochy: Media: awaria polskiej cysterny mogła spowodować wybuch w Viareggio

Włoskie media elektroniczne twierdzą, że awaria w wyprodukowanym w Polsce wagonie-cysternie jadącym tuż za lokomotywą mogła być przyczyną wykolejenia całego składu, które doprowadziło do tragicznego wybuchu w Viareggio w Toskanii.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Włoskie media elektroniczne twierdzą, że awaria w wyprodukowanym w Polsce wagonie-cysternie jadącym tuż za lokomotywą mogła być przyczyną wykolejenia całego składu, które doprowadziło do tragicznego wybuchu w Viareggio w Toskanii. *

W wypowiedzi dla agencji Ansa rzecznik PKP Cargo Jacek Wnukowski zdementował podaną we wtorek w jej serwisie wiadomość, jakoby cysterna należała do tej firmy.

Zdaniem rzecznika przypuszczenie to wynika z faktu, że cysterna została wyprodukowana w jednej z fabryk PKP, którą przed kilkoma laty sprzedano innej spółce.

Według źródeł cytowanych przez Ansę, wagon ten został wyprodukowany w fabryce ZNTK (Zakład Naprawczy Taboru Kolejowego) w Ostródzie, która należy obecnie do międzynarodowej spółki GATX.

Asystentka w spółce GATX Rail Poland w Warszawie powiedziała PAP, że wszelkich informacji na temat cystern i katastrofy, do jakiej doszło we Włoszech udzieli przedstawiciel firmy w Wiedniu.

W przekazanym za pośrednictwem austriackiej agencji APA oświadczeniu przedsiębiorstwo GATX Rail Austria pisze, że jako firma, od której wynajęto cysterny, jest głęboko wstrząśnięte tragedią i w najwyższym stopniu zainteresowane wszelkim możliwym wkładem w wyjaśnienie jego przyczyn. Dlatego wysłało do Włoch swojego pracownika, który ma pomóc władzom w dochodzeniu.

"Nie widzimy jednak związku między bezpośrednimi przyczynami katastrofy i naszymi wagonami" - napisano w oświadczeniu. - "Jako firma wynajmująca nie mamy wpływu na użytkowanie i napełnianie wagonów".

GATX Rail Austria jest filią amerykańskiego koncernu GATX, który posiada jedną z największych flot cystern kolejowych w Europie i Ameryce Północnej. Firma wynajmuje cysterny do transportu paliw, gazu i chemikaliów. (PAP)

keb/ sw/ ali/ kar/ jbr/

Tagi: polska, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz