Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Włochy: Nasilają się apele o wprowadzenie zakazu odpalania petard

0
Podziel się

Na kilka dni przed sylwestrem dwie osoby we Włoszech przeszły amputacje kończyn
w rezultacie eksplozji petard. Nasilają się apele do władz poszczególnych miast, by wprowadziły
stanowczy zakaz odpalania rac i fajerwerków.

bEriFXvV

*Na kilka dni przed sylwestrem dwie osoby we Włoszech przeszły amputacje kończyn w rezultacie eksplozji petard. Nasilają się apele do władz poszczególnych miast, by wprowadziły stanowczy zakaz odpalania rac i fajerwerków. *

Z apelem wystąpiła między innymi organizacja obrony praw konsumentów Codacons używając argumentu, którego wcześniej nie podnosiła w prowadzonej od lat batalii przeciwko petardom - zagrożenia dla środowiska naturalnego i tym samym zdrowia ludzi.

"Tu nie chodzi tylko o prymitywny i niebezpieczny zwyczaj, powodujący co roku rany, także ciężkie, u setek osób, ale to również pseudomoda, która abstrahując od tych wypadków, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza dzieci, osób starszych i zwierząt" - oświadczył Francesco Tanasi z Codacons. Zauważył, że groźne są nie tylko nielegalne, pozbawione atestu silne petardy, lecz również te sprzedawane legalnie.

bEriFXvX

Jak podkreślił, one również powodują niebezpieczne dla zdrowia stężenie toksycznych substancji w powietrzu. W rezultacie, zauważył przedstawiciel organizacji, 1 stycznia, po nocy eksplozji, poziom szkodliwych pyłów we włoskich miastach znacznie przekracza dopuszczalne normy. To zaś oznacza ryzyko poważnych problemów układu oddechowego, zwłaszcza u dzieci.

Codacons argumentuje, że petardy tak samo szkodzą jak smog w wielkich miastach. To, jak podkreślono, dodatkowy powód, by ich zakazać.(PAP)

sw/ ksaj/

bEriFXwy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)