Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
włochy
04.02.2007 19:39

Włochy: Nestor prezenterów tv skrytykował papieża; rzecznik Watykanu uznał krytykę za niestosowną

(dochodzi odpowiedź rzecznika Watykanu)

Podziel się
Dodaj komentarz

(dochodzi odpowiedź rzecznika Watykanu)

4.2.Rzym (PAP) - Nestor włoskich prezenterów telewizyjnych i jednocześnie jeden z największych gwiazdorów szklanego ekranu Pippo Baudo skrytykował w niedzielnym programie w telewizji RAI Benedykta XVI za to, że podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański nie odniósł się ani słowem do piątkowych starć pseudokibiców w Catanii na Sycylii. W wyniku ataku chuliganów zginął tam 38-letni policjant. Z krytyką tą nie zgodził się rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi, uznając ją za niestosowną.

"Kościół na Sycylii i Benedykt XVI są dalecy od rzeczywistości" - taką surową opinię Baudo wydał w oglądanym przez miliony telewidzów programie poświęconym piłce nożnej i rozgrywkom ligowym.

W niedzielę ta popularna audycja miała wyjątkowy przebieg, ponieważ w reakcji na gwałtowne starcia chuliganów w czasie meczu Catania-Palermo i śmierć funkcjonariusza, zaatakowanego przez pseudokibiców, włoska Federacja Piłki Nożnej zawiesiła na czas nieokreślony wszystkie rozgrywki ligowe i mecze reprezentacji.

Urodzony na Sycylii Pippo Baudo wyraził w telewizji zdumienie tym, że podczas niedzielnego spotkania na modlitwie Anioł Pański papież nie potępił krwawych starć w Catanii i nie wspomniał o zamordowanym policjancie. Zdaniem prezentera błędem jest również to, że biskupi z Sycylii nie odwołali uroczystości ku czci patronki Catanii, świętej Agaty, i tradycyjnej procesji z jej figurą.

"Jutro będzie pogrzeb zabitego policjanta, ale będzie także procesja. Obowiązkiem Kościoła jest to, by być blisko problemów społecznych. Dzisiaj papież nie powiedział tymczasem ani słowa przy okazji modlitwy Anioł Pański" - mówił Pippo Baudo.

Na postawione zarzuty odpowiedział rzecznik Watykanu, ksiądz Federico Lombardi, który oświadczył: "Krytyka ta nie wydaje mi się stosowna, bo już wczoraj natychmiast Stolica Apostolska na najwyższym szczeblu wyraziła swą dezaprobatę dla tego poważnego epizodu". W ten sposób ksiądz Lombardi nawiązał do sobotniej wypowiedzi watykańskiego sekretarza stanu, kardynała Tarcisio Bertone, który potępił starcia, i do artykułu na łamach dziennika "L'Osservatore Romano".

"Uważam za absolutnie naturalne, że papież mówił o sprawach ważnych dla społeczeństwa włoskiego w dniu dedykowanym tym tematom przez włoski Kościół" - powiedział rzecznik Watykanu, odnosząc się do obchodzonego w niedzielę Dnia Życia. Był on tematem rozważań papieża podczas południowego spotkania z wiernymi. Benedykt XVI potępił aborcję i eutanazję, a także przypomniał o konieczności obrony instytucji rodziny.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/

Tagi: włochy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz