Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Włochy: Nowa próba zakazania procesów przeciwko premierowi

0
Podziel się:

Po unieważnieniu w ubiegłym miesiącu przez Trybunał Konstytucyjny
ustawy zakazującej prowadzenia procesów sądowych przeciwko szefowi rządu, prezydentowi i
przewodniczącym obu izb parlamentu, premier Włoch Silvio Berlusconi podejmuje kolejną inicjatywę
ustawodawczą, która ma na celu uniemożliwienie sędziom "organizowania kampanii wywrotowej"
przeciwko rządowi, jak nazwał działania części wymiaru sprawiedliwości.

Po unieważnieniu w ubiegłym miesiącu przez Trybunał Konstytucyjny ustawy zakazującej prowadzenia procesów sądowych przeciwko szefowi rządu, prezydentowi i przewodniczącym obu izb parlamentu, premier Włoch Silvio Berlusconi podejmuje kolejną inicjatywę ustawodawczą, która ma na celu uniemożliwienie sędziom "organizowania kampanii wywrotowej" przeciwko rządowi, jak nazwał działania części wymiaru sprawiedliwości.

Zapowiedziane w czwartek przez Berlusconiego na posiedzeniu kierownictwa jego partii Lud Wolności działania parlamentarne mają doprowadzić do "umocowania" w tekście konstytucji nowego prawa zapewniającego całkowity immunitet czterem wymienionym osobom w państwie.

Jak podaje piątkowa prasa włoska, minister obrony w rządzie Berlusconiego Ignazio La Russa oznajmił, że liderzy Ludu Wolności jednomyślnie poparli inicjatywę premiera. Zapisanie w ustawie zasadniczej wspomnianych gwarancji nietykalności - wyjaśnił minister - uniemożliwi tym razem Trybunałowi Konstytucyjnemu podważenie tej zmiany.

Według włoskich mediów, nowa inicjatywa przywódcy Ludu Wolności jest ripostą na zapowiedź procesu, być może bardziej niebezpiecznego niż wszystkie dotychczasowe procesy premiera, w którym może on być oskarżony o współdziałanie z mafią.

Dziennik "Il Giornale", będący własnością rodziny Berlusconiego, napisał w środę, że prokuratura w Palermo kończy przygotowywanie aktu oskarżenia przeciwko premierowi o współdziałanie z mafią. W intencji prokuratury Berlusconi miałby być oskarżony razem z współzałożycielem jego pierwszej partii politycznej, Forza Italia, Marcello Dell'Utrim, skazanym na 9 lat więzienia w pierwszej instancji.

Berlusconi na czwartkowym spotkaniu z kierownictwem swej partii wskazał jako źródło oskarżeń wymierzonych przeciwko niemu osobiście i przeciwko niektórym jego bliskim zeznania byłych członków Cosa Nostra, m.in. Gaspare Spatuzzy.

Premier Włoch jako najnowsze przykłady działań "wywrotowych sędziów", wymierzonych przeciwko jego rządowi, wskazał wniosek prokuratury o aresztowanie sekretarza stanu w ministerstwie gospodarki Nicoli Cosentino, oskarżonego w Neapolu o współdziałanie z kamorrą, i oskarżenia Spatuzzy wobec przewodniczącego Senatu Renato Schifaniego.

Według madryckiego dziennika "El Pais", Berlusconi miał oświadczyć na czwartkowym spotkaniu z liderami Ludu Wolności, że nie będzie tolerował sytuacji, w której sędziowie decydują o losach kraju, a kres temu położy przygotowywana przez rząd reforma sądownictwa.(PAP)

ik/ mc/

5205311

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)