Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Włochy: Obchody święta Chanuka w historycznym getcie w Rzymie

0
Podziel się

Około stu rzymskich uczniów, wśród nich dwadzieścioro ze szkoły polskiej w
Wiecznym Mieście, uczestniczyło w sercu historycznego getta, w pobliżu słynnej synagogi w obchodach
żydowskiego święta Chanuka. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz wspólnoty żydowskiej
oraz burmistrz Rzymu Gianni Alemanno.

bEhhVxqt

Około stu rzymskich uczniów, wśród nich dwadzieścioro ze szkoły polskiej w Wiecznym Mieście, uczestniczyło w sercu historycznego getta, w pobliżu słynnej synagogi w obchodach żydowskiego święta Chanuka. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz wspólnoty żydowskiej oraz burmistrz Rzymu Gianni Alemanno.

Uczniowie polskiej szkoły imienia Gustawa Herlinga Grudzińskiego zostali zaproszeni na uroczystości przez przywódców wspólnoty żydowskiej z włoskiej stolicy.

W czasie ceremonii zapalono światła na menorze, wielkim siedmioramiennym świeczniku rytualnym. Rozbrzmiewały pieśni żydowskie w wykonaniu chóru dziecięcego.

bEhhVxqv

Burmistrz Alemanno powiedział: "Ilekroć światło rozbłyska w nocy, jest ono symbolem nadziei. My jej potrzebujemy, bo w Rzymie stoi przed nami wiele wyzwań, od kryzysu ekonomicznego po fakt, że wciąż obecne są upiory nietolerancji".

Słowa te to nawiązanie do głośnego i powszechnie potępionego incydentu, jaki miał miejsce przed kilkoma dniami na targu na Campo de' Fiori; tamtejsi handlarze skierowali pogróżki pod adresem żydowskich kupców wykrzykując, że ich "przegonią".

Alemanno wystosował także apel o uwolnienie izraelskiego żołnierza Gilada Szalita, który od trzech lat jest zakładnikiem palestyńskiego Hamasu.

Sylwia Wysocka (PAP)

bEhhVxqB

sw/ zab/

bEhhVxqW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)