Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Włochy: Papież: Całun Turyński symbolem i dramatów XX wieku

0
Podziel się:

Benedykt XVI powiedział przed Całunem Turyńskim w niedzielę, że po dwóch
wojnach światowych, obozach zagłady i łagrach, po Hiroszimie i Nagasaki obecna epoka coraz bardziej
przypomina Wielką Sobotę, czyli czas ciemności po śmierci Jezusa na krzyżu.

Benedykt XVI powiedział przed Całunem Turyńskim w niedzielę, że po dwóch wojnach światowych, obozach zagłady i łagrach, po Hiroszimie i Nagasaki obecna epoka coraz bardziej przypomina Wielką Sobotę, czyli czas ciemności po śmierci Jezusa na krzyżu.

"W naszych czasach, zwłaszcza po ubiegłym stuleciu, ludzkość stała się szczególnie wrażliwa na tajemnicę Wielkiej Soboty (...) U schyłku XIX wieku Nietzsche pisał: +Bóg nie żyje! To my go zabiliśmy!+ To znane sformułowanie, gdy mu się dobrze przyjrzeć, zostało niemal dosłownie zaczerpnięte z tradycji chrześcijańskiej, często powtarzamy je podczas Drogi Krzyżowej, może nie zdając sobie w pełni sprawy z tego, co mówimy" - powiedział papież w katedrze w Turynie, gdzie wystawiony jest Całun.

Dodał następnie: "po dwóch wojnach światowych, obozach i gułagach, Hiroszimie i Nagasaki nasza epoka stała się coraz bardziej Wielką Sobotą: ciemność tego dnia porusza wszystkich, którzy zadają sobie pytania o życie, a w sposób szczególny nas wierzących".

"Nas również dotyczy nas ta ciemność" - podkreślił.

Mówiąc o swej wizycie w katedrze Jana Chrzciciela, papież wyznał: "to jest dla mnie moment szczególnie oczekiwany. Już wcześniej widziałem święty Całun, ale tym razem przeżywam tę pielgrzymkę i tę wizytę z wyjątkową intensywnością; może dlatego, że z biegiem lat sprawia, że jestem bardziej wrażliwy na orędzie tej nadzwyczajnej ikony i przede wszystkim, że jestem tu jako następca świętego Piotra i noszę w mym sercu cały Kościół, a nawet całą ludzkość".

"Całun - mówił - jest ikoną Wielkiej Soboty".

"W istocie jest on grobowym płótnem, które owinęło ciało ukrzyżowanego człowieka, co całkowicie odpowiada temu co Ewangelie mówią nam o Jezusie(...) Całun Turyński przynosi nam obraz tego, jak jego ciało leżało w grobie w tym czasie, który chronologicznie był krótki - około półtora dnia - ale był bezmierny, nieskończony w swej wartości i w swym znaczeniu" - zauważył.

"Jak przemawia Całun? Przemawia krwią, a krew jest życiem! Całun jest ikoną zapisaną krwią; krwią człowieka biczowanego, ukoronowanego cierniami, ukrzyżowanego i zranionego w prawy bok" - powiedział papież.

Oficjalnie Kościół nie wypowiada się na temat autentyczności Całunu Turyńskiego.

Płótno, w które zgodnie z tradycją owinięte było ciało Chrystusa po ukrzyżowaniu, wystawione będzie w katedrze w stolicy Piemontu do 23 maja.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ keb/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)