Notowania

polska
08.12.2008 20:20

Włochy: Papież odwiedzi w maju polski cmentarz na Monte Cassino

(szczegóły obchodów rocznicy, informacje o remoncie cmentarza)

Podziel się
Dodaj komentarz

(szczegóły obchodów rocznicy, informacje o remoncie cmentarza)

8.12.Rzym (PAP) - 24 maja przyszłego roku Benedykt XVI odwiedzi polski cmentarz wojenny i opactwo na Monte Cassino - ogłosił w poniedziałek na konferencji prasowej opat Pietro Vittorelli, cytowany przez agencję Ansa.

Opat klasztoru podkreślił, że wizyta papieża na polskim cmentarzu będzie miała związek z przypadającą w maju 65. rocznicą bitwy o wzgórze.

Główne obchody rocznicy odbędą się 18 maja i będą miały wyjątkowo uroczysty charakter. Według nieoficjalnych informacji będą w nich uczestniczyć przedstawiciele najwyższych władz RP.

Data 24 maja została wyznaczona prawdopodobnie dlatego, że - jak wcześniej podały media - na trzeci tydzień maja 2009 r. planowana jest papieska pielgrzymka do Ziemi Świętej. Gdyby rzeczywiście miało do niej wtedy dojść, Benedykt XVI pojechałby na Monte Cassino zaraz po powrocie z tej podróży.

Kardynał Joseph Ratzinger był w przeszłości w tamtejszym opactwie benedyktynów. W 2000 r. to właśnie tam rozmowy z nim przeprowadził Peter Seewald, a ich owocem jest ich wspólna książka "Bóg i świat".

Przed majowymi obchodami 65. rocznicy bitwy o Monte Cassino planowane jest rozpoczęcie gruntownego remontu zaniedbanego i niszczejącego polskiego cmentarza wojennego.

Przewiduje się, że do czasu uroczystości odnowiony zostanie monumentalny orzeł. Być może w związku z zapowiedzią wizyty papieża odkładany remont, napotykający formalne trudności, zostanie przyspieszony.

Ponadto strona polska prowadzi z miejscowym opactwem rozmowy na temat możliwości postawienia w alei prowadzącej na polski cmentarz pawilonu informacyjnego na temat udziału żołnierzy 2. Korpusu w walkach o Monte Cassino. Pawilon miałby powstać z inicjatywy Polonii jeszcze przed majowymi obchodami rocznicy.

Właśnie w tych dniach opat klasztoru zwrócił się do strony polskiej z prośbą o przedstawienie szczegółów tego projektu, bo to do niego należy wydanie zgody w tej sprawie.

Jan Paweł II był na Monte Cassino dwukrotnie - 18 maja 1979 roku i 20 września 1980 roku.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/ jra/

Tagi: polska, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz