Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Włochy: Posiadłość skonfiskowana mafii znów może trafić w jej ręce

0
Podziel się

800-hektrowa posiadłość koło Sieny, największa we Włoszech wśród
skonfiskowanych mafii, może znów trafić w jej ręce - ostrzegają władze Toskanii. Taką groźbę ich
zdaniem niesie za sobą decyzja państwa o wystawieniu nieruchomości na licytację.

bEqDwksB

800-hektrowa posiadłość koło Sieny, największa we Włoszech wśród skonfiskowanych mafii, może znów trafić w jej ręce - ostrzegają władze Toskanii. Taką groźbę ich zdaniem niesie za sobą decyzja państwa o wystawieniu nieruchomości na licytację.

Lokalne władze oraz organizacje społeczne działające na rzecz praworządności i pod hasłami sprzeciwu wobec mafii są oburzone decyzją krajowej agencji do spraw administrowania dobrami zajętymi i skonfiskowanymi przestępczości zorganizowanej o wystawieniu na licytację posiadłości Suvignano. W 1983 r. skonfiskował ją przedsiębiorcy należącemu do cosa nostra Vincenzo Piazzy sędzia Giovanni Falcone, zamordowany 9 lat później przez tę sycylijską mafię.

Wartość toskańskiej rezydencji szacowana jest na 30 milionów euro.

bEqDwksD

Od chwili uprawomocnienia się decyzji o konfiskacie Suvignano w 2007 r. ten ogromny symbol walki z mafią jest prawdziwym problemem dla państwa włoskiego. Nie został zrealizowany żaden z przedstawionych projektów wykorzystania posiadłości koło Sieny, np. prowadzenia na jej terenie działalności gospodarczej, jak to ma miejsce w przypadku wielu innych odebranych mafii domów czy rezydencji. Działają w nich przedszkola, posterunki policji, a na terenach rolnych urządzane są gospodarstwa i zakłady przetwórcze.

Majątek mafijnego przedsiębiorcy z Palermo okazał się jednak za duży. Dlatego powołana przez rząd Włoch agencja, której zadaniem jest zarządzanie konfiskowanym majątkiem gangów, postanowiła sprzedać cały ten teren na licytacji najlepszemu - jak podkreślono w ogłoszeniu - oferentowi. Wywołało to masowy protest w rejonie Sieny, gdzie głośno wyrażane są obawy, że sycylijska mafia może poprzez niebudzących podejrzeń nabywców odzyskać swój majątek.

"+Nie+ dla aukcji, +tak+ dla praworządności" - pod takim hasłem trwają protesty przeciwko licytacji. Suvignano może wrócić w ręce mafii - mówi miejscowy burmistrz Jacopo Armini, cytowany przez prasę.

Protestujący podkreślają, że ta aukcja majątku cosa nostra to policzek dla wszystkich walczących z mafią.

bEqDwksJ

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ cyk/

bEqDwkte
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)