Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Włochy: Prasa: pomyślność Polski historyczną zasługą Mazowieckiego

0
Podziel się

Melancholijny ojciec wolnej Polski, kraju o "mesjanistycznym duchu" - tak
włoska prasa nazywa zmarłego Tadeusza Mazowieckiego. Największe gazety piszą we wtorek, że obecna
pomyślność kraju jest jego "historyczną zasługą".

bEqsyonF

Melancholijny ojciec wolnej Polski, kraju o "mesjanistycznym duchu" - tak włoska prasa nazywa zmarłego Tadeusza Mazowieckiego. Największe gazety piszą we wtorek, że obecna pomyślność kraju jest jego "historyczną zasługą".

"Corriere della Sera" zaczyna wspomnienie słowami: "Pan Tadeusz to był człowiek z innej epoki". Zauważa, że "uosabiał arystokratycznego i mesjanistycznego ducha Polski zdolnej do znoszenia ciężkich prób i do wielkich zrywów".

Mediolańska gazeta przypomina drogę katolickiego intelektualisty i "umiarkowanego doradcy krewkiego Lecha Wałęsy" aż do stanowiska premiera, pierwszego niekomunisty w krajach bloku wschodniego.

bEqsyonH

Przywołując jego historyczny gest, znak zwycięstwa w Sejmie po uzyskaniu wotum zaufania dla jego rządu, dziennik stwierdza, że "podkreślił on uroczysty charakter przejścia do demokracji".

Dziennik dodaje, że Mazowiecki był "człowiekiem delikatnym, zamyślonym i melancholijnym".

"Kraj jest w żałobie" - podkreśla "Corriere della Sera".

O "europejskiej żałobie w Warszawie" pisze "La Repubblica". Odnotowuje, że hołd byłemu szefowi polskiego rządu oddają najważniejsi politycy kontynentu, a także dawny adwersarz, później "partner w dobie demokratycznych przemian" generał Wojciech Jaruzelski.

bEqsyonN

Rzymska gazeta zauważa, że były premier żył bardzo skromnie i odrzucał wszelkie przywileje. Przypomina zasługi rządu Mazowieckiego, który wraz z, jak dodaje, "superministrem" Leszkiem Balcerowiczem wyprowadził kraj na drodze "ciężkich wyrzeczeń" z ogromnych trudności gospodarczych.

"Katoliccy integryści oskarżali go o kompromisy z generałami, ale silna prosperująca dzisiaj Polska pozostaje jego historyczną zasługą" - ocenia "La Repubblica".(PAP)

sw/ ksaj/ ro/ MOW/

bEqsyooi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)