Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Włochy: Prokuratorzy podlegają Najwyższej Radzie Sądownictwa

1
Podziel się:

We Włoszech konstytucja włącza prokuraturę do systemu sądownictwa. Jej urzędy
działają przy każdym sądzie. Najważniejszym zwierzchnim organem dla funkcjonariuszy wymiaru
sprawiedliwości - sędziów i prokuratorów - jest Najwyższa Rada Sądownictwa.

We Włoszech konstytucja włącza prokuraturę do systemu sądownictwa. Jej urzędy działają przy każdym sądzie. Najważniejszym zwierzchnim organem dla funkcjonariuszy wymiaru sprawiedliwości - sędziów i prokuratorów - jest Najwyższa Rada Sądownictwa.

Przewodniczącym Najwyższej Rady Sądownictwa, której podlegają również prokuratorzy, jest prezydent Republiki. W skład Rady wchodzą: pierwszy prezes, a także prokurator generalny Sądu Najwyższego (Kasacyjnego), reprezentacja wszystkich sędziów w kraju oraz wybrani przez parlament profesorowie prawa i adwokaci z co najmniej z 15-letnią praktyką w zawodzie.

Zadaniem ministerstwa sprawiedliwości jest natomiast sprawowanie funkcji administracyjnych i organizacyjnych nad sądami.

Konstytucja gwarantuje niezawisłość prokuratorom.

Wszyscy funkcjonariusze wymiaru sprawiedliwości nazywani są sędziami (magistrati) i to oni dzielą się na sędziów i prokuratorów, sprawujących odpowiednie funkcje sądowe i śledcze.

W każdym sądzie pierwszej instancji działają prokurator pierwszej instancji i jego zastępcy. W sądach drugiej instancji oraz w najwyższym, kasacyjnym, pracują prokuratorzy generalni oraz ich zastępcy.

Szef każdej prokuratury nosi oficjalny tytuł Prokuratora Republiki (Procuratore della Repubblica).

We Włoszech regularnie podejmowane są starania o definitywne rozdzielenie funkcji sędziego i prokuratora z powodu niejasności podziału. Obecnie zbierane są podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie rozdzielenia obu tych karier.

Najwyższa Rada Sądownictwa ma bardzo szeroki zakres kompetencji. To ona decyduje o powoływaniu, awansowaniu, odwoływaniu, przenoszeniu, a także karaniu sędziów i prokuratorów.

Na Radę ze względu na jej zakres działania oraz często spektakularne sprawy, jakimi się zajmuje, zwrócona jest uwaga mediów.

Niedawno Rada zajęła się sprawą prokuratora Antonio Ingroi, który startował w lutowych wyborach parlamentarnych we Włoszech na czele swojego ruchu Rewolucja Obywatelska. Nie tylko nie wystąpił z prokuratury, ale - ku oburzeniu włoskiej opinii publicznej - zrezygnował zaledwie po 2 miesiącach z prestiżowej funkcji kierującego śledztwem pod auspicjami ONZ w sprawie handlu narkotykami w Gwatemali i wrócił do Włoch. Jego ruch poniósł całkowitą porażkę w wyborach.

Najwyższa Rada Sądownictwa postanowiła w ramach kroków dyscyplinarnych wysłać go do pracy w prokuraturze w Aoście na północy, jedynym regionie, gdzie jego ruch nie wystawił listy w wyborach. On jednak nie zastosował się do tej decyzji i opuścił wymiar sprawiedliwości.

Byli prokuratorzy zajmują często czołowe miejsca we włoskim życiu politycznym. Największą karierę zrobił Antonio Di Pietro, który pokonał długą drogę od służby w policji, do pracy prokuratora i stanowiska zastępcy szefa prokuratury w Mediolanie. W latach 90. kierował dochodzeniem znanym pod nazwą Czyste Ręce w sprawie gigantycznej afery korupcyjnej na szczytach władzy, w partii socjalistycznej i chadecji. Po zakończeniu pracy w wymiarze sprawiedliwości znany na całym świecie były prokurator założył walczące z korupcją i wszelkimi nieprawidłowościami ugrupowanie Włochy Wartości, z ramienia którego zasiadał w Izbie Deputowanych. Partia ta nie weszła do parlamentu w ostatnich wyborach w lutym tego roku.

Burmistrzem Neapolu jest były prokurator Luigi De Magistris, który wygrał wybory jako kandydat Włoch Wartości.

Ze względu na włoską specyfikę bardzo silnie zakorzenionej, potężnej przestępczości zorganizowanej działają też jednostki terytorialne prokuratury do walki z mafią. Jej dotychczasowy krajowy szef Pietro Grasso ustąpił zimą tego roku ze stanowiska, by ubiegać się o mandat parlamentarny centrolewicowej Partii Demokratycznej. W lutowych wyborach został wybrany na senatora, a następnie powołano go na stanowisko przewodniczącego izby wyższej.

Oddziały prokuratury do walki z mafią, zwłaszcza w matecznikach gangów na południu, odnoszą liczne sukcesy w walce z neapolitańską kamorrą, sycylijską cosa nostra i 'ndranghetą z Kalabrii. Wielu prokuratorów prowadzących dochodzenia w sprawie mafii ma zapewnioną ochronę policji.

Ale również włoską specyfiką są nieustanne ataki na przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, zwłaszcza prokuratorów ze strony Silvio Berlusconiego, uwikłanego w liczne procesy. Inwektywy i słowa ostrej krytyki pod ich adresem kierował zarówno jako premier, jak i przywódca opozycji, zarzucając im polityczne pobudki i chęć wyeliminowania go ze sceny politycznej. Najczęściej celem tych ataków ze strony byłego szefa rządu pada prokurator z Mediolanu Ilda Boccassini, która była oskarżycielem w jego najgłośniejszych procesach, przede wszystkim w sprawie Ruby, czyli zarzutu korzystania z prostytucji nieletnich i nadużycia urzędy. Silvio Berlusconi powtarza, że Boccassini kieruje się "uprzedzeniami i nienawiścią" do niego.

Atakowani przez niego prokuratorzy wielokrotnie w ostatnich latach zwracali się z apelami o interwencję do swego stowarzyszenia oraz do Krajowej Rady Sądownictwa.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ kar/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
szok
5 miesięcy temu
No jak to? To komisja europejska nie itereweniuje nie robi debaty? Gdzie praworządność? To polityczne sądy są