Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Włochy: Psy pomagają władzom walczyć z nielegalnym wywozem pieniędzy

0
Podziel się:

Tango i Cash - tak nazywają się dwa labradory "pracujące" na lotnisku Malpensa
w Mediolanie. Zostały wytresowane do znajdowania pieniędzy ukrytych w bagażu i odnoszą sukcesy w
wojnie włoskich władz z nielegalnym wywozem kapitału.

Tango i Cash - tak nazywają się dwa labradory "pracujące" na lotnisku Malpensa w Mediolanie. Zostały wytresowane do znajdowania pieniędzy ukrytych w bagażu i odnoszą sukcesy w wojnie włoskich władz z nielegalnym wywozem kapitału.

Walka z masowymi oszustwami podatkowymi i wywozem pieniędzy za granicę, do Szwajcarii i rajów podatkowych, jest jednym z działań rządu Mario Montiego na rzecz uzdrowienia zadłużonych finansów publicznych Włoch.

Według szacunków Gwardii Finansowej w całym 2011 roku granice Włoch nielegalnie opuścił kapitał o łącznej wartości 11 mld euro, z czego część w gotówce. W ostatnich miesiącach udaremniono wywóz za granicę łącznie ponad 27 mln euro.

Oblicza się, że do eskalacji tego procederu doszło między październikiem a listopadem, czyli w ostatnich tygodniach rządów premiera Silvio Berlusconiego, w okresie ogromnych turbulencji na rynkach finansowych i rosnącej niepewności w związku z pogarszającym się kryzysem.

Po kilku dekadach powrócili na szeroką skalę przemytnicy pieniędzy, którzy wywożą duże sumy w banknotach po 500 euro, ukrytych w bagażach.

Dlatego też - podkreślają włoskie media - dwa wyczulone na zapach pieniędzy labradory, noszące imiona bohaterów amerykańskiej komedii sensacyjnej, spełniają nieocenioną rolę na lotnisku Malpensa. Wielki sukces Tango i Cash odniosły 12 listopada, w dniu dymisji premiera Berlusconiego - w bagażu jednego z pasażerów opuszczającego Włochy uwielbiane przez celników psy znalazły 2 mln euro.

Włochy są jednym z pięciu krajów świata - obok Wielkiej Brytanii, RPA, Izraela i USA - które postanowiły "zatrudnić" psy wyspecjalizowane w poszukiwaniu przemycanych pieniędzy. Wyczuwają one zapach atramentu i znaku wodnego na banknotach. Pozostałe osiem labradorów pełni służbę w Chiasso na granicy ze Szwajcarią oraz na lotniskach w Rzymie, Turynie, Wenecji i Neapolu.

Młodszy kolega Tango i Casha, Zeb, który pracuje na granicy włosko-szwajcarskiej, w biustonoszu i butach pewnej dystyngowanej damy odnalazł niedawno 65 tysięcy euro. (PAP)

sw/ akl/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)