Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Włochy: Sąd Kasacyjny utrzymał wyroki na agentów CIA

0
Podziel się:

Włoski Sąd Kasacyjny utrzymał w środę wyroki na 23 Amerykanów, uznanych
za winnych porwania we Włoszech muzułmańskiego duchownego w ramach prowadzonej przez USA wojny z
terroryzmem i skazanych na więzienie - informuje Reuters, powołując się na źródło sądowe.

Włoski Sąd Kasacyjny utrzymał w środę wyroki na 23 Amerykanów, uznanych za winnych porwania we Włoszech muzułmańskiego duchownego w ramach prowadzonej przez USA wojny z terroryzmem i skazanych na więzienie - informuje Reuters, powołując się na źródło sądowe.

Amerykanie - 22 agentów CIA oraz pilot sił powietrznych USA - byli we Włoszech sądzeni in absentia. Przebywają zapewne w Stanach Zjednoczonych i - jak podkreśla Reuters - jest mało prawdopodobne, by trafili do więzienia. Gdyby jednak pojawili się w Europie, groziłoby im aresztowanie.

Sąd Kasacyjny - najwyższa instancja sądowa we Włoszech - orzekł też, że pięciu wysokich rangą agentów włoskich tajnych służb, w tym były szef wywiadu wojskowego Sismi, powinno odpowiedzieć za rolę, jaką odegrali w porwaniu. Sądy niższych instancji uniewinniały ich w tej sprawie.

Radykalny imam z Egiptu Abu Omar został uprowadzony przez agentów CIA w biały dzień na mediolańskiej ulicy w lutym 2003 roku. Następnie przewieziono go do amerykańskiej bazy wojskowej w Aviano na północy Włoch, gdzie - jak twierdzi - był torturowany i przesłuchiwany w ramach dochodzenia w sprawie powiązań z międzynarodowym terroryzmem islamskim.

Później trafił do ciężkiego więzienia w Egipcie, gdzie także - jak utrzymuje - stosowano wobec niego tortury. Na wolność wyszedł siedem lat temu. Twierdził, że o jego uprowadzeniu musiał wiedzieć Silvio Berlusconi, który w 2003 roku stał na czele rządu.

Orzeczenie włoskiego Sądu Kasacyjnego to pierwszy sądowy finał budzącej liczne kontrowersje polityki władz USA dopuszczającej uprowadzanie osób podejrzanych o terroryzm i przewożenie ich na przesłuchania do innych krajów, także tych, w których stosuje się tortury (ang. extraordinary renditions, media używają też terminu "tajne loty CIA"). (PAP)

az/ mc/

12261953,arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)