Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Włochy: Sesja dedykowana pamięci Jerzego Giedroycia w Rzymie

0
Podziel się:

Sesja poświęcona postaci Jerzego Giedroycia z okazji przypadającej w tym roku
10. rocznicy jego śmierci odbyła się w Rzymie z inicjatywy Instytutu Polskiego i stacji Polskiej
Akademii Nauk.

*Sesja poświęcona postaci Jerzego Giedroycia z okazji przypadającej w tym roku 10. rocznicy jego śmierci odbyła się w Rzymie z inicjatywy Instytutu Polskiego i stacji Polskiej Akademii Nauk. *

Uczestnicy spotkania , wśród nich córka Gustawa Herlinga- Grudzińskiego , Marta Herling, polsko- niemiecki dziennikarz i politolog Basil Kerski , Adam Michnik i ambasador RP we Włoszech Wojciech Ponikiewski wspominali redaktora paryskiej "Kultury".

Marta Herling ujawniła, że pracuje nad nieznaną, nigdy wcześniej nie publikowaną korespondencją jej ojca z Jerzym Giedroyciem.

Przedstawiono go jako znakomitego analityka polityki. Adam Michnik pytany o to, dlaczego Giedroyc nie chciał przyjechać do wolnej Polski, przypomniał, że był on mistrzem intymnej rozmowy. Jak podkreślił, Redaktor czuł, że jego geniusz objawia się właśnie w prywatnej rozmowie, a nie w przemówieniach. Trudno wyobrazić sobie Jerzego Giedroycia przed tysięczną publicznością- stwierdził.

Dyrektor Instytutu Polskiego Jarosław Mikołajewski przypomniał, że pierwszy numer "Kultury" ukazał się w Wiecznym Mieście w 1947 roku. Dodał, że takie spotkania są też formą wyrażenia wdzięczności za stworzenie niezwykłej inicjatywy, dzięki której na jednych łamach spotykali się Czesław Miłosz, Leszek Kołakowski i Sławomir Mrożek.

Podczas rozmów nie zabrakło też osobistych wspomnień , związanych z potajemnym przewożeniem przez granicę PRL wydań "Kultury" .

Sesji towarzyszyła otwarta we wtorek w Instytucie Polskim w Palazzo Blumenstihl nad Tybrem wystawa 15 zdjęć Jerzego Giedroycia i jego współpracowników z Maissons - Laffitte. Autorem fotografii jest Bohdan Paczowski, architekt i eseista, związany z paryską "Kulturą". (PAP)

sw/ sp/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)