Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Włochy: Silvio Berlusconi podejrzany o korupcję sądową

0
Podziel się

Dwa dni po tym, gdy były premier Włoch Silvio Berlusconi utracił mandat
senatora jako osoba prawomocnie skazana, stanął on w obliczu groźby kolejnego procesu. Mediolańscy
sędziowie postawili hipotezę, że dopuścił się on korupcji sądowej.

bErizPUB

Dwa dni po tym, gdy były premier Włoch Silvio Berlusconi utracił mandat senatora jako osoba prawomocnie skazana, stanął on w obliczu groźby kolejnego procesu. Mediolańscy sędziowie postawili hipotezę, że dopuścił się on korupcji sądowej.

Takie stwierdzenie znalazło się w ogłoszonym w piątek pisemnym uzasadnieniu lipcowego wyroku w tak zwanej sprawie Ruby 2, czyli procesie trojga znajomych Berlusconiego, oskarżonych o nakłanianie do prostytucji i jej współorganizowanie podczas przyjęć w jego rezydencji.

W procesie tym kary 7 lat więzienia oraz dożywotniego zakazu zajmowania urzędów publicznych otrzymali przed sądem pierwszej instancji w Mediolanie impresario gwiazd Lele Mora, skazany między innymi za nakłanianie do prostytucji nieletnich, oraz były prezenter wiadomości w stacji telewizyjnej Berlusconiego, Emilio Fede. Wyrok 5 lat więzienia i 5 lat zakazu zajmowania urzędów wymierzono byłej radnej regionu Lombardia, byłej higienistce dentystycznej i modelce Nicole Minetti.

bErizPUD

W pisemnym uzasadnieniu sąd podkreślił, że były szef rządu jest "poważnie podejrzany" o korupcję sądową, czyli przekupienie młodych kobiet-uczestniczek rozwiązłych zabaw w jego posiadłości, które zeznawały w tym drugim procesie w sprawie zabaw "bunga bunga".

W ogłoszonym dokumencie zauważono też, że Berlusconi korzystał z usług prostytuujących się kobiet i dawał im pieniądze, również z przeznaczeniem na wynajem mieszkań i opłatę rachunków. Same kobiety przyznały się składając zeznania, że także po wybuchu skandalu dalej otrzymywały i wciąż otrzymują "pensje" od byłego premiera.

Sędziowie o korupcję sądową podejrzewają nie tylko lidera Forza Italia, ale także dwóch jego adwokatów i młode kobiety, uczestniczki zabaw na czele z Ruby, czyli nieletnią wówczas bohaterką skandalu.

Jako dowód wskazują naradę z ich udziałem, jaka odbyła się w rezydencji Berlusconiego w styczniu 2011 roku. Wtedy kobiety miały zostać poinstruowane, jak mają zeznawać przed sądem. "Złożyły potem fałszywe zeznania" - twierdzi mediolański sąd. Zwrócił uwagę na to, że zeznając uczestniczki zabaw używały identycznych wyuczonych sformułowań, których znaczenia często nie rozumiały.

bErizPUJ

Silvio Berlusconi w osobnym procesie w sprawie Ruby został skazany w czerwcu tego roku za korzystanie z prostytucji nieletnich i nadużycie urzędu na 7 lat więzienia i dożywotni zakaz pełnienia funkcji publicznych.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ro/

bErizPVe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)