Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Włochy: Śledztwo w sprawie szantażowania polityków i celebrytów

0
Podziel się

Prokuratura w Mediolanie prowadzi dochodzenie w sprawie dwudziestu przypadków
szantażowania włoskich polityków i celebrytów przy pomocy kompromitujących zdjęć - poinformowała
piątkowa prasa. Ujawniono, że niewymieniony z nazwiska prominentny polityk zapłacił szantażystom
300 tys. euro, by zablokować publikację jego fotografii.

bEiMFSbp

Prokuratura w Mediolanie prowadzi dochodzenie w sprawie dwudziestu przypadków szantażowania włoskich polityków i celebrytów przy pomocy kompromitujących zdjęć - poinformowała piątkowa prasa. Ujawniono, że niewymieniony z nazwiska prominentny polityk zapłacił szantażystom 300 tys. euro, by zablokować publikację jego fotografii.

Media podkreślają, że na trop tego wielkiego skandalu naprowadziło wszczęte w 2008 roku dochodzenie w pokrewnej sprawie "króla" włoskich paparazzi Fabrizio Corony, któremu zarzucono szantażowanie między innymi piłkarzy. Fotograf skazany został za to niedawno na trzy i pół roku więzienia.

Okazało się, że te przestępcze działania wyszły daleko poza działające niezgodnie z prawem agencje fotograficzne, bo zamieszani w to byli przedstawiciele mediów, w tym szefowie redakcji.

bEiMFSbr

Dziennik "La Repubblica" zauważa, że cały proceder był odgórnie sterowany na poziomie potężnych redakcji prasowych i stał się silnym narzędziem szantażu, także wobec polityków. Według tej gazety centralną rolę w negocjacjach z agencjami fotograficznymi w sprawie kompromitujących zdjęć odgrywał redaktor naczelny popularnego kolorowego pisma "Chi" Alfonso Signorini. Tygodnik ten wydawany jest przez koncern Mondadori, należący do premiera Silvio Berlusconiego.

Mechanizm ten, jak stwierdza "La Repubblica", przypomina niedawny skandal ze zmuszonym do dymisji gubernatorom regionu Lacjum Piero Marrazzo, którego karabinierzy sfilmowali podczas narkotykowej orgii z transseksualną prostytutką. Karabinierzy zaproponowali sprzedaż nagrania znanemu fotografowi, który został właśnie przesłuchany w sprawie badanych obecnie przypadków. Fotograf ten, jak ustalono, udał się następnie do szefa tygodnika "Chi".

Nie ulega wątpliwości, zaznaczają media, że szantażowanie znanych osób, ofiar agencji fotograficznych i niezależnych paparazzi, stało się we Włoszech wielkim biznesem. Dostarczone przez fotografów zdjęcia wykorzystywano w dwojaki sposób: "łagodniejsze" publikowano, a te bardziej kompromitujące odsprzedawano samym zainteresowanym za kilkadziesiąt tysięcy euro. Najwięcej zapłacił anonimowy polityk - 300 tys. euro.

Jedyne zdjęcie, jakie do tej pory zostało opublikowane i które - jak zauważa dziennik "Il Giornale" - jest próbką całego tego procederu, to szeroko komentowana przed kilku laty fotografia ówczesnego rzecznika rządu Romano Prodiego, Silvio Sircany, na ulicy schadzek transseksualnych prostytutek.

bEiMFSbx

To tylko wierzchołek góry lodowej - zauważają media. Przytacza się też wypowiedź Fabrizio Corony, który ostrzegł teraz, że publikacja zdjęć szantażowanych osób, wśród nich polityków wywoła "piekło".

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

bEiMFSbS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)