Notowania

wiadomości
13.07.2012 17:28

Włochy: Sondaż: 49 proc. poparcia dla premiera Mario Montiego

49 procent Włochów popiera premiera Mario Montiego- wynika z sondażu zaprezentowanego w piątek. Jego rezultaty wskazują także, że centroprawica pod wodzą Silvio Berlusconiego nie ma szans na pokonanie centrolewicy w wyborach w maju przyszłego roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

49 procent Włochów popiera premiera Mario Montiego- wynika z sondażu zaprezentowanego w piątek. Jego rezultaty wskazują także, że centroprawica pod wodzą Silvio Berlusconiego nie ma szans na pokonanie centrolewicy w wyborach w maju przyszłego roku.

Sondaż Instytutu Ipr, zamieszczony na stronie internetowej dziennika "La Repubblica", przeprowadzono dzień po ogłoszeniu przez polityków centroprawicowego Domu Wolności, że Berlusconi będzie najpewniej ponownie kandydował na stanowisko premiera w najbliższych wyborach. Wcześniej zaś Monti, stojący na czele antykryzysowego rządu ekspertów, wykluczył możliwość kierowania nim także po wyborach na wiosnę.

Politycy Ludu Wolności forsując kandydaturę 75-letniego Silvio Berlusconiego argumentowali - powołując się na własne sondaże - że bez jego udziału partia ta mogłaby otrzymać poparcie mniejsze o 10 procent. Jeśli zaś, dodali, były premier będzie kandydatem na premiera, jego centroprawica uzyska 30 procent głosów.

Jednak - jak zauważa "La Repubblica"- "efekt Berlusconiego nie istnieje". Według badań Ipr bez względu na to, czy kandydatem na premiera będzie on, czy też obecny sekretarz generalny partii Angelino Alfano (wcześniej wskazany przez magnata medialnego jako jego następca) formacja ta może liczyć na 30-procentowe poparcie i to razem z jej dotychczasowym sojusznikiem, koalicjantem w trzech rządach, czyli Ligą Północną.

Co ciekawe, zauważa się w analizie, jeśli były premier rzeczywiście zdecyduje się startować w wyborach, to przyczyni się on do wzrostu notowań centrolewicowej Partii Demokratycznej z jej kandydatem na szefa rządu Pier Luigim Bersanim. W takim przypadku największa siła centrolewicowej opozycji z sojusznikami może liczyć na 41-42 procent głosów.

Z tego samego sondażu wynika, że 64 procent Włochów negatywnie ocenia pracę rządu Silvio Berlusconiego. Pozytywną opinię na jego temat wyraziło 34 procent respondentów.

Zwraca się także uwagę na oceny wystawiane ponadpartyjnemu rządowi Mario Montiego, powołanemu w listopadzie zeszłego roku po upadku gabinetu Berlusconiego w chwili poważnego kryzysu finansów publicznych.

Choć, jak stwierdza "La Repubblica", minął już "miodowy miesiąc" gabinetu Montiego, gdy cieszył się on po zaprzysiężeniu poparciem 62 procent głosów, to wciąż zaufanie do jego rady ministrów ma 40 procent obywateli. Sam premier cieszy się zaś zaufaniem 49 procent Włochów. W ciągu miesiąca zanotowano wzrost poparcia dla niego o 3 pkt proc.

55 procent Włochów wskazało w sondażu, że Mario Monti realizuje cel, jakim jest uzdrowienie zadłużonych finansów publicznych i wyprowadzenie kraju z kryzysu. 48 procent ankietowanych twierdzi, że pozostało jeszcze wiele do zrobienia.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ kot/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz