Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Włochy: Sondaż: ponad 1: 4 gimnazjalistów z Neapolu aprobuje kamorrę

0
Podziel się:

Ponad jedna czwarta uczniów gimnazjów z Neapolu w wieku 12-14 lat uważa, że
tamtejsza mafia, kamorra, przynosi bogactwo oraz aprobuje jej wychwalanie - wynika z sondażu,
którego wyniki - podkreślają włoskie media - budzą zaniepokojenie socjologów i polityków.

Ponad jedna czwarta uczniów gimnazjów z Neapolu w wieku 12-14 lat uważa, że tamtejsza mafia, kamorra, przynosi bogactwo oraz aprobuje jej wychwalanie - wynika z sondażu, którego wyniki - podkreślają włoskie media - budzą zaniepokojenie socjologów i polityków.

16 procent ankietowanych nastolatków wyraziło opinię, że mafia może zagwarantować bogactwo i władzę, a także rozwiązać problemy ekonomiczne i dać bezpieczeństwo oraz pracę.

10 procent gimnazjalistów z uznaniem wypowiedziało się natomiast o neapolitańskiej piosence "Il Capoclan", wychwalającej w jawny sposób kamorrę. 15 procent nastolatków uznaje mafię za "zjawisko pozytywne", a 8 procent z nich utożsamia postać bohatera z mafiosem.

Według komentatorów sondażu, przeprowadzonego z inicjatywy kilku środowisk i organizacji nawołujących do sprzeciwu wobec mafii, wnioski z niego powinny skłonić do poważnej refleksji i wywołać niepokój.

Lokalny polityk z regionu Kampania Francesco Emilio Borrelli powiedział: "Praktycznie wszyscy uczniowie szkół średnich znają kamorrę i to lepiej niż jakiekolwiek inne zjawisko społeczne, lokalne i krajowe".

"Odpowiedzi uczniów są straszne i powinny nakłonić rząd do refleksji nad tym, jak mafia jest postrzegana przez młode pokolenia neapolitańczyków" - dodał.

W analizach ankiety zwrócono także uwagę na to, że nastolatki z Neapolu znają powszechnie nazwiska bossów zarówno neapolitańskiej, jak i sycylijskiej mafii, a także sędziów, polityków i działaczy społecznych zamordowanych na zlecenie kamorry i cosa nostra.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ksaj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)