Notowania

włochy
11.12.2009 12:42

Włochy sparaliżowane strajkiem w budżetówce

Z powodu protestu zamknięte są niektóre szkoły, brakuje też personelu w szpitalach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(euthman/CC/Flickr)

Piątek jest we Włoszech dniem strajku generalnego pracowników sfery budżetowej, należących do lewicowej centrali związkowej Cgil. Ośmiogodzinny protest wywołał utrudnienia w pracy szpitali i urzędów państwowych.

Protest zwołano, domagając się rezygnacji z planów cięć w budżetówce, a także odnowy wygasłych umów zbiorowych z poszczególnymi grupami zawodowymi oraz rozwiązania problemu tysięcy ludzi zatrudnionych bez stałego etatu.

Akcja spowodowała sporo trudności. W niektórych szpitalach z powodu braku personelu odwołano zaplanowane wcześniej zabiegi i badania. Zapewniona jest pomoc w nagłych przypadkach. W urzędach administracji publicznej, także z powodu nieobecności niektórych pracowników, utworzyły się długie kolejki do nielicznych czynnych okienek.

W Rzymie na wielkiej manifestacji zebrali się działacze największej włoskiej centrali związkowej, pracownicy budżetówki i studenci.

W trakcie przemarszu młodzieży z rzymskiego uniwersytetu La Sapienza, protestującej przeciwko cięciom w nakładach na oświatę i szkolnictwo wyższe, uczestnicy manifestacji odpalili świece dymne w pobliżu ambasady Niemiec. W ten sposób studenci wyrazili solidarność z niemieckimi rówieśnikami, którzy w swoim kraju protestowali przeciw reformie szkolnictwa.
* Włochy: Coraz mniej ludzi chorych na nową grypę
* Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej

Tagi: włochy, protest, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz