Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Włochy: Środowiska homoseksualistów protestują przeciwko słowom Benedykta XVI

0
Podziel się:

Falę protestów środowisk gejowskich we Włoszech oraz popierających je polityków
wywołały słowa Benedykta XVI z jego orędzia na Światowy Dzień Pokoju. Papież wymienił inne związki
niż małżeństwo mężczyzny i kobiety wśród zagrożeń dla stabilizacji i pokoju.

Falę protestów środowisk gejowskich we Włoszech oraz popierających je polityków wywołały słowa Benedykta XVI z jego orędzia na Światowy Dzień Pokoju. Papież wymienił inne związki niż małżeństwo mężczyzny i kobiety wśród zagrożeń dla stabilizacji i pokoju.

W ogłoszonym w piątek orędziu na obchodzony przez Kościół 1 stycznia Światowy Dzień Pokoju, zatytułowanym "Błogosławieni pokój czyniący" Benedykt XVI napisał: "Trzeba uznać i promować naturalną strukturę małżeństwa, jako związku między mężczyzną a kobietą, wobec prób zrównania jej w obliczu prawa z radykalnie innymi formami związków, które w rzeczywistości szkodzą jej i przyczyniają się do jej destabilizacji, przesłaniając jej szczególny charakter i niezastąpioną rolę społeczną".

Papież podkreślił następnie, że zasady te "nie są prawdami wiary" i są "wpisane w samą naturę człowieka, możliwe do rozpoznania rozumem, a zatem wspólne dla całej ludzkości".

W dalszej części dodał, że działalność Kościoła na rzecz ich promowania "jest tym bardziej konieczna, im bardziej owe zasady są negowane lub błędnie rozumiane, ponieważ znieważa to prawdę o osobie ludzkiej, w poważny sposób rani sprawiedliwość i pokój".

Właśnie te ostatnie słowa o ranie, zadawanej sprawiedliwości i pokojowi, interpretowane jako odniesienie do "radykalnie innych form związków" wywołały ogromną polemikę i burzę we Włoszech, która przysłoniła całkowicie pozostałe fragmenty obszernego orędzia, nazwanego przez watykański dziennik "L'Osservatore Romano" "niemal małą encykliką".

Deputowana centrolewicowej Partii Demokratycznej Paola Concia, która zawarła homoseksualne małżeństwo w Niemczech, oświadczyła, że stanowisko papieża "sprzeczne jest z chrześcijańskim orędziem". Zapytała: "Które batalie w dziejach bardziej zagroziły pokojowi? Wojny religijne czy żądania homoseksualistów i lesbijek, którzy proszą tylko o to, by uznano miłość między osobami tej samej płci?".

Prezes stowarzyszenia Equality Italia Aurelio Mancuso powiedział agencji Ansa, że prawa łamane są tam, gdzie "homoseksualiści są zabijani, torturowani, więzieni, prześladowani przez dyktatorskie reżimy".

Według ruchu Arcigay, Benedykt XVI "uzbraja homofobów ze wszystkich krajów, zachęcając ich do krucjaty przeciwko małżeństwom osób tej samej płaci".

Działacze organizacji gejowskich zwrócili uwagę na to, że większość opinii publicznej na Zachodzie popiera małżeństwa homoseksualistów i lesbijek.

Rzecznik ruchu Gay Center Fabrizio Marrazzo powiedział: "Słowa papieża nie mogą w żadnym razie wpłynąć na politykę. Jest wiele krajów w Europie, które uznały związki i małżeństwa gejowskie lub mają to uczynić".

Przeciwko stanowisku Benedykta XVI zaprotestowali też politycy włoskiej lewicy. Socjalista Riccardo Nencini ocenił, że to słowa "rodem ze Świętej Inkwizycji, zagrażające pokojowi i fundamentalnym prawom człowieka", a komunista Paolo Ferrero uznał, że to "atak wobec osób, które nie zasługują na to, aby pokazywać je palcem".

Watykanista publicznego radia RAI skrytykował z kolei włoskie media za to, że koncentrując się na tym fragmencie papieskiego orędzia i na głosach krytycznych wypaczyły sens całego tego przesłania.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/sp/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)