Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Włochy: Szef MSZ o polityce "krytycznego dialogu" z Białorusią

0
Podziel się:

Minister spraw zagranicznych Włoch Franco Frattini podczas spotkania z szefem
dyplomacji Białorusi Siarhiejem Martynauem w piątek w Trieście potwierdził, że Unia Europejska
będzie kontynuować politykę "zaangażowania i krytycznego dialogu" wobec Mińska.

Minister spraw zagranicznych Włoch Franco Frattini podczas spotkania z szefem dyplomacji Białorusi Siarhiejem Martynauem w piątek w Trieście potwierdził, że Unia Europejska będzie kontynuować politykę "zaangażowania i krytycznego dialogu" wobec Mińska.

W trakcie dwustronnej rozmowy, do jakiej doszło na marginesie obrad szefów MSZ Inicjatywy Środkowoeuropejskiej, Frattini wyjaśnił, że osłabienie polityki restrykcji i sankcji wobec Białorusi nastąpi, gdy władze tego kraju podejmą kroki, by zagwarantować pełnię praw przeciwnikom politycznym - podała włoska agencja Ansa.

Jednocześnie - stwierdził Frattini - w zaangażowaniu całej Unii i jej państw członkowskich priorytetowo będą traktowane inicjatywy na rzecz narodu białoruskiego.

Jako jedną z nich Włochy wskazały porozumienie ze stroną białoruską o wzajemnym uznaniu programów nauczania. Pozwoli ono, by białoruskie dzieci i nastolatki przyjeżdżały czasowo do Italii, a okres spędzony we włoskich szkołach był im zaliczany w kraju ojczystym.

W reakcji na represje skierowane wobec opozycjonistów po grudniowych wyborach prezydenckich Unia wznowiła sankcje wizowe wobec 158 przedstawicieli władz w Mińsku, w tym prezydenta Alaksandra Łukaszenki i jego dwóch synów, oraz zamroziła ich aktywa. Później do tej listy UE dołączyła kolejne 31 osób, m.in. sędziów orzekających w procesach opozycjonistów.

Równocześnie dyplomacja unijna zwraca coraz bardziej uwagę na wprowadzenie środków, które mogłyby wesprzeć społeczeństwo obywatelskie na Białorusi. UE nalega też na rozpoczęcie programów ułatwiających kontakty między społecznością białoruską i Unią, m.in. przez wprowadzenie ułatwień wizowych. UE uzależnia jednak swoje działania od zachowania władz białoruskich.

Powołana w 1989 roku Inicjatywa Środkowoeuropejska (ISE) to najstarsza i największa organizacja regionalna w Europie Środkowej i Wschodniej, do której należy 18 państw, w tym Polska.(PAP)

sw/ akl/ kar/

arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)