Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Włochy: Tłumy w Wenecji na pierwszych imprezach karnawału

0
Podziel się

Około 65 tysięcy osób z całych Włoch i zagranicy przybyło do Wenecji w sobotę
na pierwsze imprezy tegorocznego karnawału, poprzedzające jego oficjalną inaugurację w niedzielne
południe. Plac świętego Marka wypełnili turyści w maskach i kostiumach.

bEgDjYtN

Około 65 tysięcy osób z całych Włoch i zagranicy przybyło do Wenecji w sobotę na pierwsze imprezy tegorocznego karnawału, poprzedzające jego oficjalną inaugurację w niedzielne południe. Plac świętego Marka wypełnili turyści w maskach i kostiumach.

Uroczystości otworzył orszak Marii, tradycyjny korowód młodych kobiet w typowych weneckich kostiumach z dawnych epok, który przeszedł przez miasto wszędzie owacyjnie witany przez tłumy.

Zwyciężczyni konkursu na najpiękniejszą Marię podczas zeszłorocznego karnawału, Silvia Bianchini będzie bohaterką ceremonii oficjalnego otwarcia, zwanej Lotem Anioła. W samo południe w niedzielę zjedzie ona na linie z dzwonnicy bazyliki św. Marka, ubrana w pelerynę długości 12 metrów, zaprojektowaną przez scenografkę z mediolańskiego Teatru La Scala.

bEgDjYtP

W sobotę rozpoczęła się także na terenie weneckiego Biennale druga edycja Karnawału Dzieci, którego tegoroczne hasło - "Tworzymy karnawał" oddaje - jak się podkreśla - kreatywny wymiar tej imprezy, pełnej atrakcji dla najmłodszych.

W tym roku ma ona dodatkowo wielki międzynarodowy rozmach, gdyż uczestniczą w nim przedstawiciele Austrii, Wielkiej Brytanii, Holandii oraz Polski. Inicjatywa naszego kraju to wystawa "Dziecinada - polski dizajn dla dzieci", przygotowana przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. Znajdują się na niej najciekawsze prace polskich projektantów, przeznaczone dla najmłodszych: zarówno unikatowe projekty, jak i przedmioty, produkowane w krótkich, limitowanych seriach, takie jak przytulanki, klocki, zabawki edukacyjne, książki, meble, dywany, lampy. Są też książki wydawane przez niewielkie, niezależne wydawnictwa.

Wenecki karnawał, który zakończy się 8 marca, dedykowany jest stylowi XIX wieku i kobietom, ze względu na ich święto, przypadające w dniu zamknięcia tej największej w Europie ulicznej zabawy. Pojawią się również wątki, nawiązujące do obchodzonego w tym roku 150-lecia zjednoczenia Włoch. (PAP)

sw/ ap/

bEgDjYuq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)