Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Włochy: Utrzymanie Izby Deputowanych może być tańsze o miliard euro

0
Podziel się:

Nawet o miliard euro można obniżyć koszty utrzymania włoskiej Izby Deputowanych
- wynika z analizy wpływowego Związku Przemysłowców. Przypomniał on, że izba niższa w Rzymie
pochłania kilka razy więcej pieniędzy niż parlamenty w innych krajach.

Nawet o miliard euro można obniżyć koszty utrzymania włoskiej Izby Deputowanych - wynika z analizy wpływowego Związku Przemysłowców. Przypomniał on, że izba niższa w Rzymie pochłania kilka razy więcej pieniędzy niż parlamenty w innych krajach.

Ogłoszenie raportu ośrodka studiów Związku Przemysłowców (Confindustria) zbiegło się w czasie z desygnowaniem na premiera 39-letniego Matteo Renziego, który zrobił błyskawiczną karierę w centrolewicowej Partii Demokratycznej i został jej liderem występując z hasłami sprzeciwu wobec politycznej "kasty", partyjnych przywilejów i szastania publicznymi pieniędzmi.

Z przedstawionej analizy wynika, że koszty utrzymania każdego z 630 włoskich deputowanych, obejmujące pensję oraz zwrot wydatków poniesionych na transport i inne cele, jest kilka razy większy niż brytyjskiego parlamentarzysty.

Analitycy federacji włoskiego biznesu wskazują, że prawdziwą i obiecywaną od lat walkę z krajową biurokracją i przerostem administracji państwowej trzeba zacząć od radykalnego obniżenia kosztów utrzymania polityków, bo to te nakłady z budżetu są najbardziej rażące.

Parlamentarne pensje wraz z dodatkami przekraczają 10 tysięcy euro. Uposażenie włoskiego deputowanego wynosi 4,7 raza wskaźnika PKB na mieszkańca, podczas gdy brytyjskiego - 1,8.

Przypomina się, że włoscy parlamentarzyści są najlepiej opłacani w Europie. "To zaś skłania do myślenia, że zajęli się polityką bardziej dla kariery i osobistego wzbogacenia się niż dla dobra wspólnego" - podkreślono w rozpowszechnionym w mediach dokumencie.

W 2012 roku łączne wydatki na Izbę Deputowanych sięgnęły 2,5 miliarda euro.

Związek Przemysłowców obliczył, że można zaoszczędzić do miliarda euro, redukując o 30 procent poselskie pensje i diety, zwrot poniesionych wydatków oraz zmniejszając liczbę deputowanych.

Kilka poprzednich rządów nie zdołało, głównie z powodu oporu samych zainteresowanych, obniżyć kosztów utrzymania klasy politycznej, zwłaszcza parlamentarzystów.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ksaj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)