Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Włochy walczą z korucją w szpitalach i gabinetach lekarskich

0
Podziel się:

Czyści lekarze - to kryptonim dochodzenia włoskiego wymiaru sprawiedliwości.

Włochy walczą z korucją w szpitalach i gabinetach lekarskich
(stanley45/iStockphoto)
bFeKUaid

_ Czyści lekarze _ - to kryptonim dochodzenia włoskiego wymiaru sprawiedliwości w sprawie przekupywania lekarzy przez jeden z największych na świecie koncernów farmaceutycznych. Niektórzy lekarze dla własnych korzyści przepisywali dzieciom większe dawki leków.

Śledztwem objęto 67 lekarzy z niemal całych Włoch z placówek prywatnej oraz publicznej służby zdrowia, którzy - jak ustalono - otrzymali pieniądze i różne cenne prezenty w łącznej wysokości co najmniej pół miliona euro.

Wielka firma produkująca leki generyczne sponsorowała także ich podróże; wszystko w jednym celu, jakim było doprowadzenie do zwiększenia sprzedaży niektórych preparatów. Media podały, że dochodzenie skoncentrowano na najmłodszych pacjentach podejrzanych. Okazało się, że zdarzały się przypadki przepisywania dzieciom dawek tak poważnych preparatów, jak hormon wzrostu, znacznie powyżej wskazań terapeutycznych.

bFeKUaif

Karabinierzy przeprowadzili 77 rewizji w mieszkaniach i gabinetach lekarskich w ponad 20 włoskich miastach, między innymi Ankonie, Bari, Cagliari, Florencji, Genui, Mantui, Mesynie, Mediolanie, Neapolu, Palermo i w Rzymie oraz Trydencie.

W rezultacie śledztwa ustalono, że działała specjalna siatka dwunastu tzw. _ informatorów naukowych _ i menedżerów koncernu farmaceutycznego, których zadaniem było zawieranie nielegalnych porozumień z pracownikami służby zdrowia, zobowiązującymi się do przepisywania grupy leków tego producenta.

Wymiana pieniędzy między nimi odbywała się na podstawie fałszywej dokumentacji lekarskiej i naukowej. Za rzekome ekspertyzy i opinie lekarze otrzymywali gratyfikację lub pieniądze na wyjazdy, określane oficjalnie jako międzynarodowe seminaria. Wśród podejrzanych jest także właściciel biura podróży, który uczestniczył w tym procederze.

Wszystkim postawiono zarzuty korupcji, oszustw, udziału w grupie przestępczej i działalności na szkodę włoskiego funduszu zdrowia.

bFeKUail

To kolejne takie śledztwo we Włoszech, gdzie wymiar sprawiedliwości stanowczo zwalcza proceder tego rodzaju korupcji wśród lekarzy.

Poprzednia ujawniona głośna afera dotyczyła korupcyjnych powiązań między dermatologami a międzynarodowymi koncernami farmaceutycznymi. 13 lekarzy otrzymało zakaz wykonywania zawodu. Zatrzymano wówczas znanego profesora z uniwersytetu we Florencji, prezesa włoskiego stowarzyszenia dermatologii.

Czytaj więcej w Money.pl
Zataili 6 mld euro dochodów. Policja je odkryła W ciągu czterech pierwszych miesięcy tego roku włoska Gwardia Finansowa w ramach walki z oszustwami podatkowymi odkryła dochody w łącznej wysokości ponad 6 miliardów euro.
Korek na 22 kilometry. Ludzie porzucali auta Po raz pierwszy zdarzyło się, by egzamin na studia sparaliżował Wieczne Miasto.
Szok! Lekarze są za ograniczaniem badań Grupa, sponsorowana przez fundację American Board of Internal Medicine, zaleciła ograniczenie przepisywania 45 wybranych testów i procedur.
bFeKUaiG
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)