Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
12.01.2014 05:38

Włochy: Wenecja chce odszkodowania od architekta za most- ślizgawkę

Władze Wenecji zażądały od znanego hiszpańskiego architekta Santiago Calatravy by z własnej kieszeni pokrył koszty napraw mostu, który zbudowano według jego projektu. Wiele osób przewróciło się na śliskim moście, połamało nogi i uległo innym kontuzjom.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Władze Wenecji zażądały od znanego hiszpańskiego architekta Santiago Calatravy by z własnej kieszeni pokrył koszty napraw mostu, który zbudowano według jego projektu. Wiele osób przewróciło się na śliskim moście, połamało nogi i uległo innym kontuzjom. *

Dziennik "Corriere della Sera" poinformował, że z miejskiej kasy wydano dotąd ponad 460 tysięcy euro na różne naprawy i poprawki nawierzchni mostu oraz usunięcie innych poważnych błędów, które według władz miejskich popełnił światowej sławy architekt. Dlatego, ich zdaniem, to on powinien im to zrekompensować.

Most Konstytucji, zbudowany nad Canal Grande w 2008 roku, stał się obiektem nieustannych sporów i kontrowersji. Zaraz po jego otwarciu doszło tam do co najmniej kilkudziesięciu wypadków. Wenecjanie i turyści przewracali się na śliskiej szklanej nawierzchni, potykali o nieoświetlone schodki i odnosili różne obrażenia, zwłaszcza zimą, kiedy przejście w czasie przymrozków na drugą stronę było równie karkołomnym zadaniem, jak pokonanie lodowiska.

Jedna z poszkodowanych osób skierowała sprawę do sądu, który w pierwszej instancji nakazał władzom miasta wypłatę odszkodowania w wysokości 10 tysięcy euro. Władze odwołały się od tego wyroku do wyższej instancji.

Pochyła "ślizgawka" długości 94 metrów została nieco zmieniona, ale to nie wystarczyło bo w kolejnych latach wykryto inne błędy w jego projekcie i realizacji. Sprawa trafiła ponownie do sądu, a nowoczesnym mostem niezgody zajęli się biegli- eksperci z politechniki w Turynie. Orzekli oni, że konstrukcja ma wiele wad. Osobne postępowanie wszczął Trybunał Obrachunkowy, czyli odpowiednik Najwyższej Izby Kontroli, który odpowiedzialnością za błędy konstrukcyjne, obarczył hiszpańskiego architekta oraz kierownika robót.

W zgodnej opinii władz miejskich i wymiaru sprawiedliwości śliski most wymaga ciągle nowych nakładów na jego konserwację i poprawki.

Santiago Calatrava nie odpowiedział jeszcze władzom Wenecji, które żądają od niego zadośćuczynienia.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ jm/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz