Notowania

wiadomości
13.02.2012 19:45

Włochy: Wulff zapewnia o dobrej woli i solidarności Niemiec w kryzysie

Prezydent Niemiec Christian Wulff oświadczył w poniedziałek w Rzymie, że nikt nie powinien mieć wątpliwości co do dobrej woli jego kraju i solidarności z Włochami i całą Europą w obliczu obecnego kryzysu finansowego.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Prezydent Niemiec Christian Wulff oświadczył w poniedziałek w Rzymie, że nikt nie powinien mieć wątpliwości co do dobrej woli jego kraju i solidarności z Włochami i całą Europą w obliczu obecnego kryzysu finansowego. *

Problemy finansowe i gospodarcze strefy euro zdominowały pierwszy dzień rozmów niemieckiego prezydenta podczas oficjalnej wizyty we Włoszech. Po spotkaniu z prezydentem Giorgio Napolitano Wulff powiedział: "Pragniemy, aby każdy kraj w Europie odrobił swoje lekcje w domu".

"Wiemy dobrze, jakie odniesiemy korzyści, jeśli wszyscy wniosą swój wkład" - dodał.

"My musimy zrobić to, co do nas należy, i robimy. Czynimy to w sposób odpowiedzialny" - zapewnił Napolitano.

Prezydent Włoch mówił po spotkaniu z Wulffem o "bardzo silnej" harmonii, przyjaźni i współpracy między obu krajami, która jego zdaniem jeszcze bardziej się umocni.

Tematem rozmów obu prezydentów było także niedawne orzeczenie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, który potwierdził, że państwo niemieckie jest chronione immunitetem przed pozwami ofiar zbrodni nazistowskich, składanymi w zagranicznych sądach. Tym samym Trybunał uznał roszczenia strony włoskiej za nieuzasadnione.

Wulff, odnosząc się do tego orzeczenia, ocenił: " To wyrok sądowy dotyczące immunitetu państw, ale nie jest to wyrok polityczny w sprawie uzasadnionych praw ofiar zbrodni nazistowskich". Wskazał, że oba kraje chcą kontynuować dialog w tych kwestiach, prowadzony we wspólnej komisji historycznej.

Napolitano wyraził przekonanie o konieczności respektowania wyroku z Hagi. Ale zaznaczył jednocześnie: "Uważam za bardzo ważne to, że prezydent Wulff okazał wielką wrażliwość na potrzebę udzielenia politycznej odpowiedzi, niezależnie od skutków wyroku, udzielenia odpowiedzi w sposób szczególny ofiarom zbrodni nazistowskich we Włoszech".

Niemiecki prezydent spotkał się także z premierem Mario Montim. "Jesteśmy pod wrażeniem szerokiego poparcia, jakim jego rząd cieszy się w parlamencie, i wyrażamy pragnienie, aby nie zatrzymał się w połowie drogi" - oświadczył Wulff.(PAP)

sw/ kar/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz