Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Włochy: Wydatki na "działalność polityczną": trufle i zielone bokserki

0
Podziel się:

Papierosy, trufle, czipsy, dezodorant, szczoteczka do zębów, walizka oraz
zielone bokserki - to wszystko za publiczne pieniądze kupił przewodniczący władz włoskiego regionu
Piemont, Roberto Cota. Teraz prokuratura sprawdza jego wydatki na sumę 25 tysięcy euro.

Papierosy, trufle, czipsy, dezodorant, szczoteczka do zębów, walizka oraz zielone bokserki - to wszystko za publiczne pieniądze kupił przewodniczący władz włoskiego regionu Piemont, Roberto Cota. Teraz prokuratura sprawdza jego wydatki na sumę 25 tysięcy euro.

Łącznie dochodzeniem w sprawie sprzeniewierzenia publicznych pieniędzy objęte są 43 osoby z władz regionu ze stolicą w Turynie. Z dotychczasowego dochodzenia wynika, że radni i inni lokalni politycy wydali niezgodnie z prawem 1,8 miliona euro.

Cota to kolejny polityk prawicowej Ligi Północnej, podejrzany o wydawanie pieniędzy z budżetu na własne potrzeby.

Włoska prasa publikuje listę wydatków Coty, za które na podstawie dostarczanych paragonów żądał zwrotu pieniędzy. Spis wydatków gubernatora Piemontu odczytują satyrycy w programach telewizyjnych. Gazety podkreślają, że jest tam wszystko - w tym rachunek za degustację trufli w znanym sklepie z drogą żywnością, 4 kg ciastek z cukierni, obwarzanki, orzeszki arachidowe, krawaty, ramka na zdjęcie i cukierki.

Ustalono również, że polityk zażądał zwrotu pieniędzy za kolacje w restauracjach. Jak wynika ze dochodzenia, w ogóle ich nie zjadł, ale przedstawił za nie rachunki.

Przedmiotem największych drwin komentatorów włoskiej prasy są bokserki - zielone, a więc w kolorze Ligi Północnej - kupione przez gubernatora Piemontu za około 30 dolarów w sklepie w USA. Prokuratura musiała sama ustalić, że był to rachunek za męską bieliznę, bo Roberto Cota nie chciał wyjaśnić śledczym, co kupił w Bostonie w sklepie o tajemniczej nazwie.

Prawicowy polityk wyraził oburzenie tym, że znalazł się na liście podejrzanych. "Ależ ja obniżyłem koszty życia politycznego. Ponosiłem wydatki wyłącznie na działalność polityczną" - oświadczył gubernator. Dodał, że w związku z toczącym się śledztwem nie ma zamiaru podawać się do dymisji.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ akl/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)