Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Włochy: Zapłodnienie in vitro dla par różnej płci

0
Podziel się:

We Włoszech, zgodnie z uchwaloną w 2004 r. ustawą o sztucznym zapłodnieniu,
zapłodnienie in vitro jest dostępne dla par różnej płci, małżeństw i żyjących w wolnym związku.
Mają do niej prawo kobiety w wieku rozrodczym.

We Włoszech, zgodnie z uchwaloną w 2004 r. ustawą o sztucznym zapłodnieniu, zapłodnienie in vitro jest dostępne dla par różnej płci, małżeństw i żyjących w wolnym związku. Mają do niej prawo kobiety w wieku rozrodczym.

Zabroniona jest natomiast technika obcopochodnego sztucznego zapłodnienia, czyli przy wykorzystaniu materiału pochodzącego od osoby trzeciej, a także od zmarłej.

Jeden z artykułów ustawy zabrania zamrażania embrionów w celach ich konserwacji. Możliwe jest tylko czasowe zamrażanie embrionów.

Przez środowiska liberalne włoska ustawa uważana jest wręcz za restrykcyjną, ponieważ ich zdaniem ogranicza ona dostęp do in vitro osobom niespełniającym warunków medycznych czy etycznych.

Zwolennicy liberalizacji ustawy uważają, że niesprawiedliwością ustawy jest to, że z metody tej nie mogą skorzystać kobiety w nieco starszym wieku (40-50-letnie) i pary homoseksualne lub takie, w przypadku których należałoby zastosować metodę obcopochodnego sztucznego zapłodnienia. W 2005 roku odbyło się z inicjatywy, między innymi partii Radykałów, referendum na temat liberalizacji ustawy. Do jego bojkotu nawoływał włoski Kościół i Watykan. Referendum zostało uznane za nieważne z powodu niskiej frekwencji ( 26 procent).

Pary, które nie spełniają wymaganych warunków, poddają się zabiegowi za granicą, przede wszystkim w Szwajcarii. We Włoszech to zjawisko, określane jako "turystyka prokreacyjna", ma charakter masowy.

We Włoszech działa 357 ośrodków publicznej i prywatnej służby zdrowia, gdzie metoda in vitro jest stosowana. W 155 z nich zabiegi te są refundowane.

W czwartek włoskie ministerstwo zdrowia ogłosiło kolejny raport na temat realizacji ustawy, przygotowany dla parlamentu. Wynika z niego, że we Włoszech stale rośnie liczba dzieci urodzonych dzięki in vitro.

Najnowsze dane, przytoczone przez resort w sprawozdaniu pochodzą z roku 2010. Przyszło wtedy na świat 12 tys. 506 dzieci, podczas gdy w 2009 roku - 10 tys. 819.

Średni wiek matek, rodzących dzieci przy wykorzystaniu in vitro, wynosi we Włoszech 36 lat i 3 miesiące i jest wyższy od średniej europejskiej, wynoszącej 34 lata i 4 miesiące.

W relacji zwrócono też uwagę na zjawisko swoistej "migracji" par do ośrodków położonych w innych regionach kraju. Wynika to - jak podkreślono - z różnorodnej oferty poszczególnych centrów, gdzie metoda in vitro jest stosowana, oraz różnych warunków zwrotu jej kosztów.

Agencja Ansa przytoczyła szacunki, według których od lat 80. we Włoszech dzięki tej metodzie przyszło na świat 100-150 tysięcy dzieci.(PAP)

sw/ itm/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)