Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Włochy znoszą weto wobec umowy handlowej UE-Korea Płd.

0
Podziel się:

Włochy, dotychczas blokujące podpisanie umowy o wolnym handlu UE-Korea
Płd., w czwartek wycofały swoje zastrzeżenia, podyktowane troską o interesy swoich producentów aut.
Umowa wejdzie w życie w 2011 roku. Najpierw musi uzyskać zielone światło eurodeputowanych.

Włochy, dotychczas blokujące podpisanie umowy o wolnym handlu UE-Korea Płd., w czwartek wycofały swoje zastrzeżenia, podyktowane troską o interesy swoich producentów aut. Umowa wejdzie w życie w 2011 roku. Najpierw musi uzyskać zielone światło eurodeputowanych.

Umowa została jednomyślnie zatwierdzona przez wszystkie kraje członkowskie UE na specjalnie zwołanym posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych "27" na marginesie szczytu UE w Brukseli - poinformowały PAP źródła w belgijskiej prezydencji. Włochom udało się przekonać pozostałych partnerów, by odsunąć wejście w życie porozumienia do 1 lipca 2011 roku. Ma to pozwolić przygotować się europejskim producentom na wzmożony import aut z Korei Płd.

Umowa (FTA - Free Trade Agreement) z Koreą Płd., która jest największym negocjowanym do tej pory porozumieniem między UE a krajem trzecim, została parafowana rok temu. Komisja Europejska szacuje, że przyniesie ona korzyści wynoszące około 19 mld euro rocznie w formie nowej wymiany handlowej. FTA przewiduje całkowite zniesienie ceł między obiema gospodarkami oraz usunięcie wielu - wysokich do tej pory - barier pozataryfowych.

Zastrzeżenia Włoch budziło zniesienie 10-procentowego cła na samochody. Włoski FIAT bardzo mocno lobbował za ochroną unijnego rynku przed importem aut marki Kia czy Hyundai po atrakcyjnych cenach z części pochodzących z Chin.

KE zapowiada, że do podpisania umowy dojdzie najpóźniej 6 października, czyli przy okazji szczytu UE-Korea Płd. w Brukseli. Ale wejście w życie dopiero w drugiej połowie przyszłego roku, a nie w obecnym roku oznacza znaczne opóźnienie w porównaniu z pierwotnym kalendarzem.

W negocjacjach Polska domagała się, by umowa z Koreą Płd. weszła w życie równocześnie z rozporządzeniem o środkach ochronnych. Zezwala ono na wprowadzenie ceł ochronnych w UE, jeśli rzeczywiście import południowokoreańskich aut gwałtownie wzrośnie. Takie stanowisko uzgodnili już wcześniej ambasadorowie "27" w Brukseli.

Zarówno porozumienie, jak i towarzyszące mu rozporządzenie musi jeszcze przyjąć Parlament Europejski, co ma nastąpić na sesji plenarnej w listopadzie. Eurodeputowani także domagają się lepszego zabezpieczenia w umowie interesów unijnych producentów aut.

Michał Kot (PAP)

kot/ icz/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)