Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Sylwia Wysocka
|

Włosi coraz mniej ufają Kościołowi

0
Podziel się

Wg sondażu zaufanie do Benedykta XVI ma 46 procent ankietowanych. To rekordowo mało.

Włosi coraz mniej ufają Kościołowi
(PAP/EPA)
bEiLOZqZ

Do rekordowo niskiego poziomu spadło zaufanie Włochów do papieża i Kościoła - wynika z sondażu, opublikowanego na łamach dziennika _ La Repubblica _. Zaufanie do Benedykta XVI ma 46,6 procent ankietowanych.

Analizie na łamach włoskiej gazety poddano wyniki z siedmiu ostatnich lat. W 2003 roku zaufanie do Jana Pawła II miało 77,2 procent Włochów. W 2007 roku, gdy od dwóch lat na czele Kościoła katolickiego stał już obecny papież, ufało mu 53,7 proc. mieszkańców Italii. Ten sam wskaźnik zanotowano przed rokiem. Od 2009 r. spadł on o 7 procent.

Według instytutu sondażowego Demos zaufanie do Kościoła ma obecnie 47,2 procent Włochów. W ostatnich latach rekordowy był 2003 rok, gdy zaufanie do Kościoła katolickiego we Włoszech sięgało 62,7 procent. W 2009 roku wynosiło 50,4 proc.

bEiLOZrb

Jako przyczyny tego stanu rzeczy wskazuje się w analizie przede wszystkim naskandal pedofiliioraz powolność reakcji między innymi w takich przypadkach oraz wewnętrzne spory w Kościele.

Ponadto 42,5 procent ankietowanych przyznało, że bardzo popiera ideę, by księża mogli się żenić. Zdecydowanie przeciw temu jest 22,2 procent pytanych.

Prawie 62 procent osób stwierdziło, że Kościół starał się zminimalizować i ukryć przypadki pedofilii wśród księży. 13 procent wyraziło zaś opinię, że w odpowiedni sposób reagowano w takich sprawach.

bEiLOZrC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)