Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Włosowicz: we Wrocławiu o operacjach i zdolnościach wojskowych UE

0
Podziel się:

Operacje wojskowe UE, Wspólna Polityka Bezpieczeństwa i Obrony oraz
współpraca z krajami partnerskimi Unii będą tematami nieformalnego spotkania ministrów obrony
państw UE we Wrocławiu - zapowiedział w środę wiceminister obrony Zbigniew Włosowicz.

Operacje wojskowe UE, Wspólna Polityka Bezpieczeństwa i Obrony oraz współpraca z krajami partnerskimi Unii będą tematami nieformalnego spotkania ministrów obrony państw UE we Wrocławiu - zapowiedział w środę wiceminister obrony Zbigniew Włosowicz.

Dwudniowe spotkanie organizowane w ramach polskiej prezydencji UE rozpocznie się w czwartek od roboczej kolacji, w piątek ministrowie spotkają się na sesjach roboczych dotyczących trzech bloków tematycznych.

Pierwszy, jak powiedział dziennikarzom Włosowicz, będzie dotyczył bieżących operacji wojskowych UE - antypirackiej operacji Atalanta u wybrzeży Somalii, związanej z nią misji szkoleniowej sił somalijskich w Ugandzie oraz operacji Althea w Bośni i Hercegowinie.

"Będzie również poruszona sprawa Libii w kontekście zaangażowania Unii Europejskiej we wsparcie procesów budowy nowych struktur państwowych i pomoc humanitarną" - zapowiedział wiceszef MON.

"Drugi blok zagadnień to zdolności obronne UE, zwłaszcza unijne grupy bojowe, łączenie i wspólne wykorzystanie zdolności wojskowych państw członkowskich niezbędnych do prowadzenia operacji, znane pod angielską nazwą +pooling and sharing+" - powiedział Włosowicz.

Trzecia grupa zagadnień to współpraca z krajami trzecimi, przede wszystkim wschodnimi partnerami UE oraz z NATO i ONZ. Włosowicz podkreślił, że "problematyka współpracy ze wschodnimi partnerami Unii w sferze wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony będzie po raz pierwszy omawiana w formacie ministrów obrony UE".

Szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Cieniuch przypomniał, że wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony, którą Polska zalicza do priorytetów swej prezydencji, dotyczy także współpracy cywilno-wojskowej, w tym reformy struktur planistyczno-dowódczych.

Włosowicz zapowiedział, że po zakończeniu obrad merytorycznych zaplanowano spotkanie ministra obrony Tomasza Siemoniaka z przedstawicielami państw, które są członkami NATO, a nie należą do UE lub aspirują do Unii: Albanii, Chorwacji, Czarnogóry, Islandii, Macedonii, Norwegii i Turcji.

Włosowicz przypomniał, że zgodnie z traktatem lizbońskim wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony pozostaje domeną odpowiedzialności wysokiej przedstawicielki do spraw polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Catherine Ashton, której podlega Europejska Służba Działań Zewnętrznych. Ashton nie będzie na wrocławskim spotkaniu.

Pod nieobecność Ashton, która będzie w tym czasie przebywać na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, wrocławskim obradom będzie przewodniczył Siemoniak.

Pytany o wystosowany przed kilkoma tygodniami do Ashton list pięciu krajów w sprawie wzmocnienia unijnej polityki obronnej, Włosowicz wyraził przekonanie, że "z całą pewnością ten list nie przejdzie niezauważony, odbije się echem w trakcie obrad wrocławskich".

Wiceminister przypomniał, że spotkanie, mając charakter nieformalny, nie skończy się podjęciem decyzji, będzie jednak przedmiotem dyskusji przed formalnym spotkaniem ministrów obrony zaplanowanym na przełom listopada i grudnia.(PAP)

brw/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)