Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wniosek o odwołanie ministra skarbu na posiedzeniu Sejmu 8-10 maja

0
Podziel się:

Wniosek klubu PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra skarbu
Mikołaja Budzanowskiego będzie rozpatrzony na posiedzeniu Sejmu w dniach 8-10 maja - poinformowała
PAP w poniedziałek Kancelaria Sejmu.

Wniosek klubu PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego będzie rozpatrzony na posiedzeniu Sejmu w dniach 8-10 maja - poinformowała PAP w poniedziałek Kancelaria Sejmu.

Wniosek o odwołanie ministra klub PiS złożył w ubiegłym tygodniu. Ma to związek m.in. z informacją o podpisaniu między EuRoPol Gazem a Gazpromem memorandum ws. budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa.

"Na ostatnim Konwencie Seniorów proponowałem wcześniejszy termin głosowania nad wnioskiem, czyli posiedzenie Sejmu w tym tygodniu, ale zgodnie z regulaminem marszałek ma do wyboru dwa terminy i wybrała późniejszy" - powiedział w poniedziałek PAP szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

We wniosku posłowie PiS napisali, że obserwują "wysoce kompromitujące ministra skarbu państwa wydarzenia związane z podpisaniem memorandum w sprawie budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa".

Budzanowski - jak podkreślili - "ustawowo obowiązany do sprawowania nadzoru nad spółką, w wypowiedziach publicznych udowodnił, iż nie miał żadnej wiedzy na temat zawartego porozumienia" i "przyznał, iż ani PGNiG, ani EuRoPol Gaz nie informowały go o rozmowach z Gazpromem oraz nie uprzedziły o treści i terminie podpisania memorandum".

"Memorandum o wzajemnym zrozumieniu" dotyczące oceny, na etapie przedinwestycyjnym, możliwości realizacji nowego gazociągu podpisały w Sankt Petersburgu eksploatująca polski odcinek gazociągu jamalskiego spółka EuRoPol Gaz i Gazpromexport. Po 48 proc. udziałów w EuRoPol Gazie mają PGNiG i Gazprom, pozostałe 4 proc. należy do spółki Gas Trading.

Politycy PiS uważają, że "rząd utracił kontrolę nad tym, co dzieje się w strategicznych spółkach i inwestycjach". Jako przykład podali także sytuację w spółce PLL LOT. "Przedstawiona podczas posiedzenia Sejmu informacja premiera na temat sytuacji w PLL LOT S.A. nie zawierała żadnych merytorycznych propozycji mających na celu poprawę kondycji finansowej spółki" - ocenili posłowie PiS, dodając, że nie powstał też żaden skuteczny plan ratunkowy dla LOT.

Rząd na początku kwietnia zaakceptował projekt uchylający ustawę o przekształceniu własnościowym PLL LOT. Ustawa z 1991 r. stanowi, że w przypadku pozyskania inwestora dla polskiego przewoźnika, Skarb Państwa zachowuje co najmniej 51 proc. akcji spółki. Resort skarbu wielokrotnie podkreślał, że obowiązek utrzymywania ponad 50 proc. akcji PLL LOT przeszkadza w pozyskaniu inwestora dla spółki.

Budzanowski mówił w ubiegłym tygodniu, że nie poda się do dymisji w związku z zamieszaniem wywołanym informacjami o memorandum w sprawie Jamału II. Zaznaczył przy tym, że "jest do dyspozycji premiera od pierwszej minuty, od momentu powołania, od listopada 2011 roku".

Zgodnie z Regulaminem Sejmu, wniosek o wyrażenie wotum nieufności i poddanie go pod głosowanie następuje na najbliższym posiedzeniu Sejmu przypadającym po upływie 7 dni od dnia jego zgłoszenia i nie później niż na następnym posiedzeniu. (PAP)

ajg/ tgo/ eaw/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)