Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wniosek o rejestrację komitetu wyborczego PiS trafił do PKW

0
Podziel się:

W poniedziałek do Państwowej Komisji Wyborczej trafiło zawiadomienie o
utworzeniu komitetu wyborczego PiS - poinformował PAP kierownik działu struktur partii Krzysztof
Sobolewski.

W poniedziałek do Państwowej Komisji Wyborczej trafiło zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego PiS - poinformował PAP kierownik działu struktur partii Krzysztof Sobolewski.

Komitet wyborczy PiS powołano w piątek. Pełnomocnikami komitetu są Sobolewski i skarbnik PiS Stanisław Kostrzewski.

Szef PiS Jarosław Kaczyński sugerował niedawno, że "jedynki" list wyborczych PiS mogłyby być ogłoszone na przełomie lutego i marca. Ale - jak dowiaduje się PAP - bardziej prawdopodobne jest, że stanie się to w połowie marca. Najpierw wstępne projekty list przygotują zarządy okręgowe, te zostaną zweryfikowane przez rady regionalne PiS. Ostateczne decyzje podejmie ścisłe kierownictwo partii - Komitet Polityczny.

Według nieoficjalnych informacji w Warszawie "jedynką" może zostać prof. Zdzisław Krasnodębski; na Mazowszu - poseł PiS, b. minister skarbu Wojciech Jasiński. Liderem listy pomorskiej ma być posłanka, b. szefowa MSZ Anna Fotyga. Europoseł PiS Marek Gróbarczyk ma dostać "jedynkę" w okręgu Lubusko-Zachodniopomorskim; europoseł Tomasz Poręba na Podkarpaciu, a europoseł Janusz Wojciechowski w okręgu łódzkim. Poseł Andrzej Jaworski jest przymierzany do liderowania na liście w woj. kujawsko-pomorskim. Na Dolnym Śląsku partia może postawić na wiceprezesa Adama Lipińskiego. Coraz pewniejsze wydaje się, że jedynką listy małopolsko-świętokrzyskiej będzie poseł Andrzej Duda.

W programie, z którym PiS rusza do eurowyborów, mowa jest m.in. o Ministerstwie Integracji Europejskiej, walce o stanowiska w UE dla Polaków, zabiegach o wyrównanie dopłat dla polskich rolników, stworzeniu wspólnej polityki rodzinnej. W programie przyjętym niedawno PiS podkreśla, że członkostwo w Unii Europejskiej powinno być traktowane jako narzędzie realizacji polskich interesów narodowych.

W programie PiS stawia też diagnozę sytuacji w UE; według partii Unia cierpi m.in. na przeregulowanie, nierówność polityczną, deficyt demokracji, zanik wartości, tożsamości cywilizacyjnej, utratę zaufania ze strony obywateli oraz rozpad na kilka kręgów integracji. "Nie będziemy wprowadzać Polski do żadnych dobrowolnych rozwiązań pogłębiających stopień integracji europejskiej, które nie będą spełniać kryterium jednoznacznego sprzyjania polskim interesom, i zrezygnujemy z tych obiektywnie niekorzystnych rozwiązań pogłębionej współpracy, do których już została Polska włączona" - zapowiadają politycy PiS.

PiS ma zamiar bronić w UE polskiej tożsamości narodowej, tradycji, kultury oraz "polskiego modelu życia i obyczajów".

W poniedziałek po godz. 11 opublikowano w Dzienniku Ustaw postanowienie prezydenta Bronisława Komorowskiego o zarządzeniu wyborów do Parlamentu Europejskiego. Publikacja postanowienia oznacza, że rozpoczęła się kampania wyborcza przed wyborami do europarlamentu, które odbędą się 25 maja.

Komitety wyborcze mogą zatem informować już PKW o swoim powstaniu i zamiarze zgłaszania kandydatów na posłów Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z kalendarzem wyborczym o powstaniu komitetu wyborczego trzeba zawiadomić PKW do 5 kwietnia. Z kolei 15 kwietnia o północy upłynie termin zgłaszania list kandydatów na europosłów. (PAP)

tgo/ son/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)