Notowania

wiadomości
08.08.2011 14:22

Wnioski UOKiK do KE dot. terminala LNG i szerokopasmowego internetu

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wystąpił do Komisji Europejskiej o zgodę na pomoc publiczną dla budowy terminala LNG w Świnoujściu oraz szerokopasmowego internetu we wschodniej Polsce - poinformowała rzeczniczka UOKiK Małgorzata Cieloch.

Podziel się
Dodaj komentarz

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wystąpił do Komisji Europejskiej o zgodę na pomoc publiczną dla budowy terminala LNG w Świnoujściu oraz szerokopasmowego internetu we wschodniej Polsce - poinformowała rzeczniczka UOKiK Małgorzata Cieloch.

Projekt budowy terminala w Świnoujściu przewiduje wsparcie w wysokości ponad 925 mln zł. W przypadku projektu rozwoju internetu we wschodnich województwach, jego całkowita wartość wyniesie ok. 300 mln euro - poinformowała rzeczniczka w poniedziałek.

Cieloch podała, że UOKiK wystąpił o zatwierdzenie pomocy publicznej dla budowanego w Świnoujściu terminala w czwartek - 4 sierpnia. Terminal ma zostać uruchomiony w 2014 roku i pozwoli na dostarczanie statkami do Polski gazu skroplonego.

Pomoc spółce Polskie LNG, która buduje terminal, ma być udzielona ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko przez Instytut Nafty i Gazu. Komisja Europejska oceni, czy taka pomoc jest zgodna z unijnym rynkiem wewnętrznym.

Projekt Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej polega na budowie sieci teleinformatycznych zapewniających szerokopasmowy dostęp do internetu większości mieszkańców województw warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego oraz świętokrzyskiego. Są to województwa objęte programem Rozwój Polski Wschodniej.

Ten projekt UOKiK wysłał do Komisji 29 lipca. Z ok. 300 mln euro całości kosztów, 255 mln euro ma pochodzić ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostałe koszty sfinansują samorządy województw.

Komisja zdecyduje, czy realizacja ze środków publicznych tak dużego przedsięwzięcia nie zakłóci konkurencji na rynku usług szerokopasmowego dostępu do internetu i czy nie wpłynie to negatywnie na wymianę handlową między państwami członkowskimi UE - poinformowała rzeczniczka.

Komisja ma dwa miesiące na wydanie decyzji w tych sprawach. Termin może ulec przedłużeniu, jeżeli KE poprosi o dodatkowe informacje i wyjaśnienia. Od decyzji można odwołać się do europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Cieloch przypomniała, że udzielenie wsparcia przedsiębiorcy ze środków publicznych możliwe jest dopiero po zaakceptowaniu przez Komisję Europejską. Przed notyfikacją planowana pomoc jest opiniowana przez prezes UOKiK w ramach wewnętrznej procedury w Polsce. Opinia nie jest wiążąca, ma charakter doradczy i ma uświadomić organom, które planują udzielić wsparcia, czy stanowi ono pomoc publiczną, czy podlega notyfikacji oraz czy jest szansa na wyrażenie przez Komisję Europejską zgody na udzielenie takiej pomocy.(PAP)

ago/ je/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz