Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Woda wypłukuje stare miny. ONZ alarmuje

0
Podziel się:

Zagrożone mogą być tereny wzdłuż wezbranych rzek nękanej powodziami Sri Lanki.

Woda wypłukuje stare miny. ONZ alarmuje
(PAP/EPA)
bEDtzAid

Powodzie, które niszczą całe regiony Sri Lanki, mogą też spowodować przesuwanie się wciąż aktywnych min pozostałych po zakończonej w 2009 roku wojnie domowej z Tamilskimi Tygrysami - ostrzegły miejscowe władze i ONZ.

_ - Powodzie mogą odsłonić miny i ładunki wybuchowe pochodzące z czasów wojny i przesunąć je w kierunku miejsc, które wcześniej uznane zostały za bezpieczne _ - napisano w raporcie ONZ.

W latach 1972-2009 na Sri Lance toczył się krwawy konflikt etniczny. Separatyści z organizacji Tamilskich Tygrysów, którzy walczyli o niezależne terytorium na północy kraju, zostali pokonani przez siły rządowe w maju 2009 roku. W walkach zginęło od 80 do 100 tys. ludzi.
Miejscowe władze radzą mieszkańcom i ratownikom, by uważali na różnego rodzaju ładunki wybuchowe - podkreśla raport. Jego autorzy dodają, że instytucje odpowiedzialne za usuwanie min, zastanawiają się, które miejsca będą musiały być po raz kolejny sprawdzone po powodziach.

bEDtzAif

_ - Jest możliwe, że dotychczas niewykryte miny mogły przesunąć się w dół rzek podczas powodzi - uważa rzecznik miejscowej armii Ubaya Medawala. - Jednak nie odnotowaliśmy żadnych ofiar w regionach, gdzie ostatnio spadły intensywne deszcze _ - zaznacza.

Padające od kilku tygodni ulewne deszcze spowodowały, że zwłaszcza na wschodzie wyspy wylało wiele rzek, co zmusiło tysiące okolicznych mieszkańców do opuszczenia domów. Zginęło co najmniej 37 osób, a dziesiątki uznano za zaginione.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/205/t129229.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/imigw;ostrzega;rzeki;grozne;w;calym;kraju,86,0,754518.html) IMiGW ostrzega: Rzeki groźne w całym kraju Większość z nich przekracza stany ostrzegawcze i alarmowe. Nie powinny już przybierać.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/84/t127828.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wielka;woda;na;poludniu;australii,25,0,754457.html) Wielka woda na południu Australii Powodzie, spowodowały śmierć co najmniej 17 osób, a usuwanie strat zajmie lata.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/189/t129213.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ponad;600;smiertelnych;ofiar;powodzi;w;brazylii,176,0,754352.html) Ponad 600 śmiertelnych ofiar powodzi w Brazylii Blisko 14 tysięcy ludzi jest bez dachu nad głową w górzystym rejonie niedaleko Rio de Janeiro.
bEDtzAiG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)