Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Woda zablokowała drogi i tory

0
Podziel się:

Nieprzejezdny jest między innymi fragment krajowej jedynki na Śląsku.

Woda zablokowała drogi i tory
(PAP/EPA)

Aktualizacja: godz. 13.02

Najwięcej komplikacji na Śląsku rodzi zamknięcie odcinka drogi krajowej nr 1 w Goczałkowicach. Objazd dla samochodów osobowych i dostawczych - do 3,5 tony wytyczono przez Czechowice-Dziedzice - informuje Policja.

Nieprzejezdna dla samochodów osobowych jest również równoległa do _ jedynki _ droga nr 81, tzw. wiślanka, gdzie woda przykryła jezdnie w Bąkowie między Skoczowem a Zbytkowem. Rano mogły przejeżdżać tamtędy ciężarówki. Objazd od granicy wytyczono wąską drogą wojewódzką nr 938 z Cieszyna do Pawłowic - od rana były tam duże korki.

fot: PAP/Andrzej Grygiel _ _fot: PAP/Andrzej Grygiel _ _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/powodz;w;wojewodztwie;slaskim;600;osob;ewakuowanych,galeria,3716,0.html)Dziś zablokowany został dla ciężarówek przejazd mostem na Sole w Kobiernicach - w ciągu drogi nr 52 Z Bielska-Białej do Krakowa - informuje rzeczniczka bielskiej policji Elwira Jurasz.

Sytuację w Bielsku-Białej komplikowało też zamknięcie fragmentu drogi nr 69 w kierunku Żywca. Objazd tego miejsca poprowadzono drogą 942 na Szczyrk.

Inne nieprzejezdne z powodu podtopień drogi to: nr 98 na odcinku od Chałupek do Olzy oraz w rejonie skrzyżowana z drogą nr 45 od Raciborza, a także droga nr 88 Gliwice - Bytom. W Bytomiu zamknięto podtopiony fragment obwodnicy miasta. Woda zalewała drogę nr 44 z Gliwic do Tychów - w rejonie Przyszowic, lokalny objazd wytyczono drogą nr 921.

Podmyte lub zalane zostały też trasy wojewódzkie m.in. z Gliwic do Raciborza w Rudach, z Czerwionki-Leszczyn do Knurowa w Szczygłowicach, a także odcinki lokalnych tras m.in. w Łaziskach, Mszanie, Bukowie i Pruchnej.

Na północy regionu - zamknięty był m.in. zjazd z drogi krajowej nr 1 na drogę 791 w Kolonii Poczesnej, zalany był również przejazd pod wiaduktem w rejonie skrzyżowania dróg nr 1 i 46 w Częstochowie. W Krupskim Młynie zamknięta była lokalna droga z Lublińca do Pyskowic.

Na Podkarpaciu również utrudnienia

_ - W Krajowicach w pobliżu Jasła na drodze krajowej nr 73 ruch odbywa się wahadłowo. Nie można też przejechać przez most w Gawłuszowicach koło Mielca _ - informuje rzecznik prasowy podkarpackiej policji Paweł Międlar.

Zamknięte są także drogi w Czarnej i Białobrzegach w powiecie łańcuckim. Wyłączone z ruchu zostały również odcinki pomiędzy Łączkami Kucharskimi a Niedźwiadą w powiecie ropczycko-sędziszowskim oraz między Przyszowem a Kołodziejami w powiecie stalowowolskim.

_ - Wszędzie przyczyną utrudnień są skutki lokalnych podtopień _ - wyjaśnił Międlar.

Trudne warunki w Krakowie

_ - Zablokowana jest droga nr 79, prowadząca z Krakowa do Sandomierza, w miejscowości Koszyce. Tam jest ponad metr wody. Poza tym droga nr 28 w Suchej Beskidzkiej i 75 w miejscowości Uszew na trasie Kraków - Nowy Sącz _ - mówi Andrzej Siekanka, rzecznik małopolskiej straży pożarnej.

Bardzo trudne warunki panują w samym Krakowie. Spore utrudnienia są na ul. Księcia Józefa. To droga wylotowa w stronę Oświęcimia, zalane są m.in. ul. Tyniecka.

Na _ zakopiance _ pod Krakowem w Mogilanach doszło do wypadku z udziałem busa, w którym zostało rannych 8 osób. Według pierwszych ustaleń doszło do niego z powodu niedostosowania prędkości przez kierującego do bardzo trudnych warunków jazdy. Droga jest zablokowana.

Uszkodzone mosty

Jak relacjonował rzecznik śląskiej straży pożarnej Jarosław Wojtasik, woda uszkodziła mosty m.in. w Skoczowie, Górkach Wielkich, dwa w Drogomyślu, w Kończycach Wielkich oraz Małych, w Zebrzydowicach i w Marklowicach Górnych. Ogółem strażakom udało się obronić 25 mostów.

Na Opolszczyźnie wysoki stan wody spowodował zamknięcie mostu drogowego przez Odrę pomiędzy Bierawą a Ciskiem, niemożliwy jest też przejazd z Branic do czeskiego Uvalna i dalej do Krnova.

Na trasie 79 Warszawa-Sandomierz-Kraków, zamknięto most w Piotrowicach na granicy województw świętokrzyskiego i małopolskiego. Nieprzejezdne z powodu zalania są dwie drogi lokalne w Świętokrzyskiem - jedna w gminie Wąchock, a druga w Stąporkowie.

fot: PAP/Stanisaw Rozpędzikfot: PAP/Stanisaw Rozpędzik [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/alarm;przeciwpowodziowy;w;krakowie,galeria,3715,0.html)Tory też pod wodą

Duże utrudnienia występują na linii kolejowej Kraków - Zakopane. Według rzecznika PKP PLK Krzysztofa Łańcuckiego, na liczącym prawie 50 kilometrów odcinku od Skawiny do Suchej Beskidzkiej zamiast pociągów kursuje zastępcza komunikacja autobusowa.

Problemy wystąpiły także na ważnej dla ruchu pasażerskiego i towarowego linii kolejowej łączącej Katowice i Bielsko Białą. Z ruchu wyłączony został odcinek między stacjami Czechowice Dziedzice i Most Wisła. Pociągi jadą objazdem przez Zabrzeg Czarnolesie; podróż trwa około godziny dłużej. Z ruchu wyłączony został także odcinek Katowice Ligota - Katowice Zatorze. Tam także pociągi kierowane są objazdem przez Panewnik - Radowszowy.

Ze względu na wysoki stan wody na Odrze zamknięty został most w okolicy przejścia granicznego z Czechami w Chałupkach; pociągi nie jeżdżą od stacji Olza do stacji granicznej w Chałupkach.

Pociągi nie kursują także na linii Tarnów - Nowy Sącz (między Tarnowem a Bobową) oraz między Oświęcimiem a Czechowicami Dziedzicami. Według Łańcuckiego sytuacja na tych odcinkach jest poważna, ponieważ w okolicach tych nie tylko nieczynna jest kolej, ale także ze względu na zalaną drogę utrudniony jest transport samochodowy.

Przerwy w ruchu pociągów wystąpiły również na linii kolejowej Pszczyna - Żory, Bielska Biała - Skoczów i Rybnik Towarowy - Sumina.

Tramwaje też nie kursują

W aglomeracji katowickiej rozlewiska na torach tramwajów zablokowały ruch m.in. ruch na linii nr 3 w Zabrzu Makoszowach oraz na linii 19 między centrum Bytomia a dzielnicą Stroszek. Z tego powodu w zajezdni w Stroszku uziemiona została też część taboru. W Mysłowicach przygotowywano się do wstrzymania ruchu na linii nr 14.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)