Notowania

publiczne
16.12.2010 16:52

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie nagrodzona za zajęcia dla seniorów

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie została nagrodzona za projekty edukacyjne dla seniorów. W ramach "Szkoły @ktywnego Seniora" mogą oni uczestniczyć m.in. w kursach komputerowych, zajęciach artystycznych i sportowych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie została nagrodzona za projekty edukacyjne dla seniorów. W ramach "Szkoły @ktywnego Seniora" mogą oni uczestniczyć m.in. w kursach komputerowych, zajęciach artystycznych i sportowych.

Zajęcia dla seniorów są finansowane z unijnego programu "Grundtvig". Wojewódzka Biblioteka Publiczna została uznana za najlepszą organizację w Polsce uczestniczącą w tym programie i zdobyła I miejsce w konkursie ogłoszonym przez Narodową Agencję Programu "Uczenie się przez całe życie".

Komisja konkursowa nagrodziła bibliotekę za różnorodność działań, kierowanie oferty do różnych grup osób i dbałość o integrację międzypokoleniową. Zdaniem jurorów szczególnie cenne jest to, że krakowska placówka uczy seniorów jak korzystać z nowoczesnych technologii, co przeciwdziała wykluczeniu ze względu na wiek. Jak napisano w uzasadnieniu program "Grundtvig" zmienił nie tylko uczestników zajęć, ale i pracowników biblioteki, która zmienia swój wizerunek i nie jest już tylko wypożyczalnią książek.

Finansowane z "Grundtviga" projekty są realizowane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Krakowie w ramach programu "Szkoła @ktywnego Seniora".

"Nie jest to ani uniwersytet III wieku ani wyręczanie domów kultury. Misją biblioteki jest skupianie ludzi wokół książki, gromadzenie tych, którzy mają jakieś zainteresowania i pasje. Założeniem +Szkoły @ktywnego Seniora+ jest praca z seniorami, a nie dla seniorów" - mówiła w czwartek koordynator "Szkoły Aktywnego Seniora" dr Lidia Maria Jedlińska.

"Nowe technologie nie są celem, ale środkiem do realizowania pasji i zainteresowań. Staramy się przychodzące do nas osoby wciągnąć do aktywnego uczestnictwa w zajęciach, dla wielu z nich to spory wysiłek" - dodała.

W bezpłatnych kursach komputerowych organizowanych w bibliotece od 2007 r. uczestniczyło ok. 1 tys. seniorów. Niektórzy z nich startują nawet w organizowanej w czterech krajach UE Komputerowej Olimpiadzie Seniorów.

Seniorzy spotykają się ze swoimi rówieśnikami z innych krajów, uczestniczą w zajęciach sekcji artystycznej, sportowej, poetycko-muzycznej. Założyli własny zespół, grają w brydża, uprawiają nordic walking, a dzięki umiejętnością zdobytym podczas warsztatów zredagowali dwie książki.

Uczestnicy zajęć mają od 55 do 93 lat.

W ramach "Grundtviga" we współpracy z pięcioma partnerami z innych krajów - na razie w formie płyty CD - opracowano "Poradnik dla seniorów i trenerów" ze wskazówkami jak aktywizować osoby starsze.

"Zaczęliśmy nieśmiało od kursów komputerowych, bo dostrzegliśmy potrzebę, że ludzie starsi nie powinni czuć się zagubieni w nowoczesnej bibliotece. To chwyciło. Dziś wiemy już, że seniorzy się u nas dobrze czują i mamy nadzieję, że rozpowszechniają informację, że biblioteka to miejsce, w którym dzieje się wiele ciekawych rzeczy" - mówiła dyrektor WBP w Krakowie Anna Wiśniewska.

W konkursie wyróżniona została także plastyk WBP Beata Ozga, w kategorii "najlepszy plakat dotyczący programu Grundtvig". (PAP)

wos/ ls/

Tagi: publiczne, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz